Pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych
Przy ul. Malmeda w Białymstoku działa mieszkanie wytchnieniowe dla niepełnosprawnych. Jest to miejsce, gdzie rodzice dorosłych dzieci z autyzmem i niepełnosprawnych intelektualnie mogą zostawić swoje pociechy nawet do 3 tygodni pod opieką wyspecjalizowanych opiekunów.
- Mieszkań z budownictwa tzw. wspieralnego jest łącznie 5. Mieszkanie wytchnieniowe działa już 2 miesiące. W tym czasie skorzystało z niego 9 osób. Może tu przebywać osoba dorosła niepełnosprawna do 3 tygodni. W tym czasie opiekunowie, rodzice mogą np. pójść do szpitala, pojechać do sanatorium czy po prostu wypocząć – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - W tym roku przeznaczamy na ten cel 130 tys. zł. Mamy jeszcze mieszkania adaptacyjne i treningowe, gdzie również osoby niepełnosprawne mogą pod okiem trenerów adaptować się do życia.
Mieszkanie wytchnieniowe ma niespełna 65 m2. Zostało wyremontowane i przystosowane od potrzeb podopiecznych, np. klamki w oknach są na kluczyk.
- Jest to pierwsze mieszkanie, które obejmuje osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, przede wszystkim ze spektrum autyzmu ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Takie osoby wymagają opieki przez 24 godziny na dobę. Do tej pory nigdy takich miejsc jak to nie było mówi - dr Jolanta Świderska, prezes fundacji Oswoić Świat, która nadzoruje mieszkanie.
Rodzice są bardzo wdzięczni
Zainteresowanie mieszkaniem jest bardzo duże, zarezerwowano już kilka weekendów w przód. Jak mówią pracownicy fundacji, wielu rodziców musi przełamać się przed oddaniem swojego dorosłego dziecka pod opiekę osób trzecich na dłuższy czas.
- Opiekujemy się naszymi dorosłymi dziećmi całą dobę. Nawet kwestia zakupu chleba wymaga pomocy innych. Musimy pamiętać, że to są osoby sprawne ruchowo. Zostawiając je nawet na 15 minut nie wiemy, co zastaniemy po powrocie – dodaje Świderska.
W mieszkaniu są przygotowane 4 miejsca do spania. Fundacja nie zakłada jednak sytuacji, że wszystkie łóżka będą zajęte. Wszystko z obawy i troski o chorych, którzy będą tu przebywali.
- Wychowuję syna samotnie. Ma autyzm i jest niewidomy. Niestety jestem też osobą przewlekle chorą. Gdy w zeszłym roku musiałam położyć się do szpitala powstał problem. Siostry PCK nie są przegotowane do takiej całodobowej opieki nad chorym z autyzmem - mówi Elżbieta Sidor, mama osoby dorosłej, która skorzystała z mieszkania wytchnieniowego.
Kobieta musiała zapłacić wówczas za całodobową opiekę na kilka dni. Musiała wypisać się ze szpitala na własne żądanie, bowiem nie było jej stać na sfinansowanie około tygodniowej opieki dla swojego dziecka.
- Żeby się leczyć, leżeć w szpitalu trzeba mieć pewność, że ktoś jest w stanie zająć się dzieckiem - dodaje Sidor. - Teraz skorzystałam. Podczas drobnego remontu syn przebywał właśnie tu. Jestem bardzo wdzięczna, że to mieszkanie jest. Mam nadzieję, że będzie ciągle, że już nie będę musiała przezywać takiej sytuacji jak przed rokiem.
Osoby, które chcą skorzystać z mieszkania wytchnieniowego mogą zgłaszać się do Fundacji Oswoić Świat, można też dzwonić pod nr 85 733 38 96. Pracownicy wyjaśnią też, jakich formalności należy dopełnić, by móc skorzystać z obiektu. Na chwilę obecną pobyt należy zaplanować przynajmniej 2 tygodnie przed.
justyna.f@bialystokonline.pl