- Jest to już tradycja w Białymstoku - mówi o Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Sam, chwali się, że uczestniczył w nim 9 razy, teraz zaprasza do udziału w wydarzeniu wszystkich białostoczan.
Dotrzeć do młodych
- Gdybyśmy zapytali, co się zdarzyło 1 września, nie byłoby problemu z odpowiedzią - sądzi prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, ale podkreśla, że jednocześnie mało kto wie, co to za data 17 września. - Szczególnie młodzi nie bardzo wiedzą, o co chodzi z tym 17 września.
- Chcemy dotrzeć do młodych - podkreśla Chwiedź. Liczy że właśnie to oni w tym roku aktywnie włączą się do organizowanego w Białymstoku już po raz czternasty marszu sybiraków.
Tegorocznemu marszowi towarzyszy hasło "Sybiracy - zwycięzcy spod Monte Cassino". To właśnie przebywający w ZSRR żołnierze (zsyłani tam po agresji radzieckiej na Polskę 17 września 1939), ale też zwykli zesłańcy, utworzyli Armię Andersa, która przeszła długi szlak bojowy walcząc m.in. o włoskie, klasztorne wzgórze.
- Chcemy, by te heroiczne przeżycia były przekazywane młodzieży - ma nadzieję prezes Związku Sybiraków. Dodaje, że chciałby, by w Marszu wzięło udział co najmniej tyle osób, co w latach ubiegłych - ponad 13 tys., w tym około 10 tys. młodzieży.
Tradycyjny Marsz i nowoczesny przekaz
Wydarzenia związane z Marszem rozpoczną się 11 września. Sybiracy zwiedzą dawne więzienie carskie, gdzie zostanie wmurowana pamiątkowa tablica, potem w Muzeum Wojska odbędzie się wernisaż wystawy Stanisława Kulona "Sybiracka Droga krzyżowa". Wieczorem planowany jest pokaz audiowizualny na budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. Będzie to powtórzenie ubiegłorocznego, 20-minutowego mappingu "Wyrwa w pamięci".
- Nietypowy, nowoczesny, innowacyjny, wnoszący coś nowego w mówieniu o tych trudnych sprawach. Sybiracy nie są do końca przyzwyczajeni do takich form - ocenia projekt dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski.
Sam marsz ulicami Białegostoku przejdzie 12 września. Zakończy się przy kościele św. Ducha mszą św. Potem zaplanowano uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka.
W dniu marszu odbędą się obrady sądu konkursowego, który ma wybrać najciekawszą koncepcję Muzeum Pamięci Sybiru. Wybrany projekt poznamy najpóźniej 19 września. Muzeum powstanie w magazynach powojskowych przy ul. Węglowej.
Szczegółowy program: XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
ewelina.s@bialystokonline.pl