Miałeś wypadek w pracy i chcesz uzyskać odszkodowanie? Uwaga, zmienił się wzór protokołu

2020.02.10 10:38
W momencie, gdy ulegliśmy wypadkowi i chcemy wystąpić o odszkodowanie, konieczne jest sporządzenie protokołu na specjalnym formularzu. Trzeba jednak pamiętać, że od tego roku jest on inny. Jakie zmiany wprowadzono?
Miałeś wypadek w pracy i chcesz uzyskać odszkodowanie? Uwaga, zmienił się wzór protokołu
Fot: pixabay.com

Odszkodowanie jest jednorazowe

Każdemu ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z wykonywaną pracą, przysługuje odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. Jak wynika ze statystyk podlaskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ubiegłym roku wpłynęło łącznie 1820 wniosków w tej sprawie.

Odszkodowanie jest jednorazowe i aby je otrzymać, należy złożyć do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletną dokumentację. Powinna ona zawierać: wniosek o jednorazowe odszkodowanie, protokół powypadkowy wraz z dokumentacją (sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy) oraz wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający adnotację, że leczenie oraz rehabilitacja zostały zakończone. Trzeba przy tym mieć świadomość, że oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się już po zakończeniu leczenia i rehabilitacji - nie ma możliwości ustalenia tego wcześniej.

Od kiedy obowiązuje nowy wzór protokołu powypadkowego?

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, który został ogłoszony już dużo wcześniej, bo 24 maja 2019 roku Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Należy podkreślić, że przy sporządzaniu protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy do końca ubiegłego roku należało wykorzystywać poprzednie druki, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 roku. Zatem należy pamiętać, że jeżeli dokumentacja dotycząca wypadku sporządzona jest już w tym roku – protokół ma być na nowym wzorze - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa podlaskiego.

Jakie zmiany zawiera nowy formularz?

- Nie jest już wymagana pieczęć ani REGON pracodawcy na pierwszej stronie druku, nie jest już także wymagany zapis dotyczący imienia ojca poszkodowanego. W punkcie 13. nowego formularza poszkodowany, poprzez własnoręczne skreślenie odpowiedniej odpowiedzi, musi ustosunkować się, czy wnosi uwagi do protokołu powypadkowego czy też nie. Ponadto druk ten nie jest już kolorowy. Do tej pory, wypełniając protokół powypadkowy "ręcznie", należało posługiwać się barwną wersją. Formularz czarno-biały był dopuszczany przy wypełnianiu protokołu tylko i wyłącznie w wersji komputerowej – dodaje Katarzyna Krupicka.

Jak widać, zmiany w protokole powypadkowym są raczej "kosmetyczne", jednak warto zapoznać się z nimi i przede wszystkim zaopatrzyć w nowy wzór. Tworzenie dokumentacji na starych drukach może skutkować dodatkową pracą, czyli ponownym sporządzeniem dokumentacji na obowiązującym formularzu.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1756 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39