Zainteresowanie nie słabnie
- Z danych ZUS wynika, że od lutego do "małego ZUS" zgłosiło się w województwie podlaskim już 1 893 przedsiębiorców, a od początku 2019 roku jest ich 9 340. Z kolei w całym kraju tylko w tym miesiącu odnotowaliśmy już 62 961 zgłoszeń, a od początku 2019 roku 223 152 - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa podlaskiego.
Według szacunków z nowej formuły programu może skorzystać nawet 320 tys. przedsiębiorców.
Jak można zgłosić się do "małego ZUS"?
Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z "małego ZUS" i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA - wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla "małego ZUS": 05 90 albo 05 92. Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 roku korzystają z "małego ZUS" na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).
Jak obliczać wysokość składek?
1 lutego 2020 roku "mały ZUS" został przekształcony w "mały ZUS plus" (więcej pisaliśmy o tym tutaj: Mały ZUS plus - jakie zmiany przyniesie, kto może skorzystać z tej ulgi i na jak długo?).
Największą zmianą jest sposób obliczania składek - teraz ich kwota zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać płatnik, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. złotych. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Trzeba przy tym pamiętać, że z ulgi skorzysta tylko ta osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 roku między 780 zł a 3136,20 zł).
- W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Zawiera on dane potrzebne do obliczeń na "małym ZUS" już po zmianach.- dodaje Krupicka.
Pozostałe warunki pozostają bez zmian
Z "małego ZUS" wykluczone są firmy rozliczające się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te prowadzące także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta również osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.
Przypominamy, że "mały ZUS" można opłacać dopiero po wykorzystaniu 6-miesięcznego okresu "ulgi na start", jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz 2-letnich preferencyjnych składek.
Z "małego ZUS" można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.
Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są już dostępne na stronie biznes.gov.pl oraz www.zus.pl.
ewa.r@bialystokonline.pl