"Małe historie Sybiru" w przystępny sposób mają przybliżyć historię

2021.03.23 17:41
Chwytliwy temat, precyzyjny, a zarazem obrazowy język, atrakcyjne ilustracje i dwa języki narracji – polski i angielski. Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało kompletną serię "Małe historie Sybiru", w przystępny sposób poruszającą tematykę związaną z Sybirem.
"Małe historie Sybiru" w przystępny sposób mają przybliżyć historię
Fot: Materiały prasowe
Nowe publikacje Muzeum Pamięci Sybiru

– W skład serii "Małe historie Sybiru" wchodzi osiem publikacji, które są odpowiedzią na pytania: w jaki sposób zainteresować ludzi tematyką historyczną, co zrobić, aby historia nie kojarzyła się z tylko i wyłącznie z 45–minutowymi lekcjami w szkole, a stała się dziedziną inspirującą – mówi Marcin Zwolski, kierownik Działu Naukowego Muzeum Pamięci Sybiru.

W publikacjach można znaleźć informacje dotyczące m.in. polskich badaczy Syberii, tzw. bieżeństwa, łagrów sołowieckich, czy polskich artystek i intelektualistek, które przeżyły zesłanie w głąb Związku Sowieckiego. Cztery najnowsze książki mówią o Polskim Domu Dziecka w Bolszoj Jerbie, dobrowolnym osadnictwie na Syberii, powrotach z Sybiru oraz upowszechnianiu wiedzy o tragedii Sybiru na antenie Radia Wolna Europa.

Jak podkreśla Muzeum Pamięci Sybiru: "Publikacje napisane są lekkim językiem, który będzie odpowiedni zarówno do rozpoczęcia poszukiwania śladów Sybiru, jak i do pogłębienia posiadanej już w tym temacie wiedzy. Teksty okraszone są atrakcyjnymi ilustracjami, a kolorowa szata graficzna książek od razu przykuwa uwagę."

W skład serii wchodzą:

"Powroty z Sybiru w XVIII–XX wieku" Przemysława Borowika

"Syberyjska gorączka" Tomasza Danileckiego

"Sybir w eterze" Sylwii Szarejko

"Polski Dom Dziecka w Bolszoj Jerbie" Katarzyny Śliwowskiej

"Pierwszy sowiecki łagier. Wyspy Sołowieckie (1920-1939)" Wojciecha Śleszyńskiego

"Wielka tułaczka (1915-1921)" Eugeniusza Mironowicza

"Kobiety niepokonane" Sylwii Szarejko

"Znani Polacy na Syberii w XIX wieku" Grzegorza Zackiewicza

Wszystkie książki z serii "Małe historie Sybiru" można kupić w nowym sklepie internetowym Muzeum Pamięci Sybiru: https://sklep-sybir.pl/

Fragmenty książek czytają także m.in. Marek Tyszkiewicz i Michał Jarmoszuk. Nagrania dostępne są na fanpage'u na Facebooku Muzeum Pamięci Sybiru.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

1723 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39