Justyna Sawczuk tak opisuje tę publikację: Ten tom jest jak podróż, a zarazem zaproszenie do intymnego świata. Janina Osewska – niczym przewodniczka – oprowadza czytelnika po kolejnych stacjach: pobliżach - pełnych ciepłych wspomnień, znajomych zakątków, miejsc, w których mocniej czuje się upływ czasu, Dublinie – tętniącym życiem, gdzie historia splata się ze współczesnością, a samotność czai się w tłumie, Sopocie – gdzie potęga morza uwypukla kruchość człowieka, a egzystencjalne pytania wybrzmiewają w myślach.
Oprócz stacji, są listy – "od wnuczki" i "do ciebie". Te pierwsze stanowią zapis, widzianego oczami dziecka, procesu poznawania świata i znaczenia poszczególnych słów. Dużo tu intuicji i naiwnej ufności, które zastępują brak wiedzy i doświadczenia. Dużo czułości, ofiarowywanej wnuczce przez babcię – cierpliwą opiekunkę i nauczycielkę.
Listy "do ciebie" to z kolei poruszający obraz: miłości, straty, pustki, tęsknoty, pamięci i trwania. Spomiędzy wersów przebija siła kobiety, która przekroczyła granicę cierpienia.
Sawczuk dalej pisze o "Listach i stacjach": Uważny czytelnik odnajdzie w nich także olbrzymią wiarę i pokorę. I pewność, że będziemy patrzeć na naszą dolinę / rozpoznamy biały dom z ogrodem / otoczony śmiechem jak parkanem, że jak dawniej weźmiemy niebo / na świadka.
Tom zamyka cykl "Być, morze". Cykl wierszy "objaśniających" pojęcia, z których swój świat zbudował podmiot liryczny. Miłość, nadzieja, światło, pisanie, dom, cel czy śmierć – gotowe odpowiedzi na wypadek "a jeśli zapytasz mnie o...". Widać w nich dojrzałość, pewność (lub świadomość niepewności) zbudowaną na bazie doświadczeń, widać zgodę na zastany porządek świata.
Janina Osewska jest poetką, fotografką, animatorką życia literackiego. Urodziła się i mieszka w Augustowie. Opublikowała tomy wierszy: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007), Do czasu przyszłego=Until the time to come (2019), Tamto (2015), Niebieska chwila (2017), Jaśnienia (2020).
Jej wiersze były tłumaczone na język: angielski, niemiecki, ukraiński, białoruski, litewski, czeski, mongolski, hiszpański, węgierski, turecki, francuski, serbski.
Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2017, 2019) oraz burmistrza Miasta Augustowa (2017) w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury i sztuki. Nagradzana przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2020), Marszałka Województwa Podlaskiego (2020). Otrzymała tytuł Ambasador Augustowa (2021).
Wydała autorski album fotografii "Okruchy" (2011), który otrzymał nominację do tytułu "Najpiękniejsza książka roku 2011" w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Athens Photo Festival (2015). Uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotografii w Polsce, prezentacjach cyfrowych (Australia, Hiszpania, Grecja, Izrael, Portugalia) i miała ponad 20 wystaw indywidualnych.
W 2019 roku założyła Fundację Słowo i Obraz, której jest prezesem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, The World Academy of Art and Culture i jest członkiem honorowym Maison Naaman pour la Culture w Libanie.
Tom "Listy i stacje" Janiny Osewskiej będzie niebawem dostępny w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej, e-mail: dzialpromocji@ksiaznicapodlaska.pl.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl