- Czy chcecie stać się ważną częścią najbardziej energetycznego wydarzenia filmowego w tej części Europy? Jesteście ciekawi, jak to jest być filmowym selekcjonerem i jurorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka? - zwracają się do licealistów i studentów organizatorzy imprezy z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Jeżeli odpowiedź na te pytania brzmi "tak", to zapraszają do współpracy.
Garść informacji o Żubroffce
Tegoroczna, 14. już edycja festiwalu Żubroffka odbędzie się od 4 do 8 grudnia w Białymstoku i regionie. To wydarzenie, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata i to spotyka się dosłownie, bo na nasz festiwal specjalnie przyjeżdża grubo ponad setka gości (filmowców, artystów, dziennikarzy, przedstawicieli branży filmowej) z Polski i zagranicy. Symbolem festiwalu jest żubr, którego wygląd zmienia się co roku za sprawą artystów, z którymi Białostocki Ośrodek Kultury współpracuje.
Selekcjonerzy festiwalu wybierają zwykle około 150 najciekawszych filmów (z około 2 tysięcy) do ośmiu konkursów. Przygotowują także specjalne, tematyczne projekcje krótkometrażówek z różnych krajów, w programie są również energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne i warsztaty.
Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę - Dzikiego Żubra.
Co trzeba zrobić, by współtworzyć festiwal?
Wystarczy napisać krótki esej na temat jednego z zaproponowanych przez organizatorów filmów. Autorki i autorzy 10 najciekawszych prac zostaną selekcjonerami festiwalowej kategorii Amatorzy, a najlepsi z nich zasiądą w jury pod przewodnictwem znanego polskiego krytyka filmowego. Wcześniej wezmą udział w spotkaniu, podczas którego dowiedzą się, jak analizować filmy i jak dokonywać selekcji na najwyższym światowym poziomie.
Spotkanie poprowadzą dr Tomasz Adamski (wykładowca, filmoznawca, prelegent, filmowiec, organizator wydarzeń i warsztatów filmowych) i dr Maciej Białous (socjolog filmu, wykładowca i prelegent).
- Z nami zdobędziecie nową wiedzę, poznacie ciekawych ludzi i zanurzycie się w niezwykłym świecie filmu! I jeszcze jedna ważna informacja: jeśli zostaniecie członkami naszego Jury, zyskacie bezpłatny wstęp na festiwal (w tym na uroczyste otwarcie i wydarzenia towarzyszące), a dodatkowo podczas uroczystej gali zamknięcia i ogłaszania wyników pojawicie się na scenie w świetle jupiterów - zachęcają organizatorzy festiwalu.
anna.d@bialystokonline.pl