"Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców" – to projekt koordynowany przez Ministerstwo Środowiska, który pomoże 44 polskim miastom w przystosowaniu się do obecnych i prognozowanych zmian w pogodzie, które coraz częściej zaskakują mieszkańców i włodarzy.
Zaskoczyły także w Białymstoku, o czym można było się przekonać po majowej nawałnicy, kiedy to wiele osób poniosło straty, a w niektórych miejscach sytuacja wymknęła się całkowicie spod kontroli. Po raz kolejny rozgorzała wówczas dyskusja na temat tego, jak przygotować miasto do tego typu anomalii, które występują w naszym regionie coraz częściej.
– Konsekwencje nawałnic, jakie w ostatnich latach zdarzają się w Białymstoku, pokazują, że takie plany są naszemu miastu bardzo potrzebne – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Dlatego zdecydowaliśmy o przystąpieniu do tego projektu.
W pierwszej części poniedziałkowych (12.06) warsztatów zespół ekspertów przedstawił uczestnikom wyniki analiz dotyczących ekspozycji miasta na poszczególne zjawiska klimatyczne. Wiedza ta jest niezbędna do wyboru najbardziej wrażliwych obszarów miasta. Dokonano też wstępnej oceny potencjału adaptacyjnego miasta, czyli jego zdolności do dostosowania się do zmian klimatu – zarówno do poradzenia sobie z negatywnymi ich skutkami, jak i wykorzystania szans, jakie powstają w zmieniających się warunkach.
Miejskie Plany Adaptacji są opracowywane przez wiodące instytucje środowiskowe w Polsce: IOŚ-PIB, IMGW-PIB, IETU i firmę Arcadis Polska w porozumieniu z miastami. Pod względem skali inicjatywa jest największym tego typu przedsięwzięciem w Europie. Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie www.44mpa.pl.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl