Inspiruje się przestrzeniami przemysłowymi
Co to takiego styl industrialny? Jak mówi pan Dariusz Wierzbowski z Galerii Łazienek Topaz w Białymstoku, styl industrialny, inaczej przemysłowy, nie jest to łatwy styl do osiągnięcia w małej łazience w mieszkaniu 40 m2. Jest to styl wymagający przestrzeni, a wprowadzenie elementów związanych z danym miejscem przemysłowym zależy od tego, co chcemy osiągnąć.
Elementy wystroju łazienki w stylu industrialnym
Przy aranżacji łazienki w tym stylu wykorzystywane są surowe materiały, takie jak: cegła, beton, metal, szkło lub czarna, postarzała stal. Zaś by stworzyć bardziej przytulną atmosferę, można sięgnąć np. po postarzałe drewno.
Dla znacznej części specjalistów zajmujących się urządzaniem wnętrz łazienkowych styl industrialny to ten stary, ciężki w swoim wydaniu, w kolorach spatynowanej miedzi, starej stali, zardzewiałej blachy typu korten, ciemnego szarego betonu lub ciemnej cegły. Jeśli wybierzemy ten bardzo nowoczesny industrial w sterylnym stylu, to raczej będą dominowały kolory jasne typu szary beton, jasna cegła, trochę stali.
Najważniejsza jest przestrzeń - to imperium cegły i betonu
Surowa uroda stylu industrialnego zyskała spore grono zwolenników. A skąd przybyła moda na takie aranżacje?
Moda na industrialną łazienkę przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych (głównie z Nowego Jorku), z lat gdy miasto dopadły skutki kryzysu gospodarczego. Okoliczni artyści wykorzystali wtedy wolne pomieszczenia opuszczonych fabryk i często przerabiali je na swoje pracownie. Przy aranżowaniu wnętrza w tym stylu powinniśmy pamiętać, że istotne jest, by było w nim dużo przestrzeni i światła wpadającego przez duże, surowe okna. Choć styl industrialny kojarzy się przede wszystkim z otwartą przestrzenią, to w łazience to kryterium z oczywistych względów zostało pominięte.
Cechy charakterystyczne: dużo otwartej przestrzeni i swobody
Podsumowując, łazienki w stylu industrialnym często zajmują wysokie powierzchnie, które można ciekawie i kreatywnie zaaranżować, za tym na małej powierzchni urządzenie łazienkowego lokum w tym stylu może być dość trudne do osiągnięcia. W jej wnętrzu najlepiej wykorzystać podstawowe kolory: biel, szarość oraz czerń. A najczęściej wykorzystywane materiały to: beton, stal, żelazo, a także szkło. Aranżacja wnętrza łazienki inspirowanej stylem przemysłowym jest pozbawiona niepotrzebnych detali, brak tam chaotyczności. Zdarza się, że taka łazienka jest urządzona w klimacie loftu i tworzą ją odsłonięte rury, elementy instalacji sanitarnej czy designerskie oświetlenie.
Czy zatem możemy stwierdzić, że styl industrialny jest stylem nowoczesnym?
- Z tym stwierdzeniem, że jest to styl nowoczesny, bym się spierał, to zależy, co ma on nam przypominać - czy stary klasyczny industrial z lat 20. ubiegłego stulecia czy obecny, bardzo sterylny. Jak dla mnie to styl industrialny to ten stary ciężki w swoim wydaniu w kolorach spatynowanej miedzi, starej stali - dodaje pan Dariusz Wierzbowski z Galerii Łazienek Topaz w Białymstoku.
24@bialystokonline.pl