W specjalnym spotkaniu wzięli udział, oprócz Leona Tarasewicza, Artur Kosicki - marszałek Województwa Podlaskiego, Monika Dyląg-Sajór - zastępca Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju oraz Jan Mikołuszko - przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA.
Wielkie wyróżnienie dla województwa podlaskiego
Co znany, polski malarz abstrakcyjny robi w hali produkującej drewniane domy? Oczywiście maluje. Ten malarz to Leon Tarasewicz, a przedsiębiorstwo budowlane, które udostępniło mu swoje wnętrze to Unibep, a dokładnie Unihouse, czyli spółka odpowiedzialna za produkcję nowoczesnych i ekologicznych wielorodzinnych budynków zbudowanych z modułów w konstrukcji drewnianej. A to niecodzienne spotkanie zainicjował Marszałek Województwa Podlaskiego.
- Jest to ogromne wyróżnienie dla województwa podlaskiego, przecież będzie patrzył na nas cały świat - podkreślał Artur Kosicki. - Nie chcemy Polsce przynieść wstydu, jesteśmy ambitni. Chcemy skorzystać z ambasadorów naszego województwa, znanych w Polsce i na świecie. Profesor Leon Tarasewicz jest ambasadorem Polski w Dubaju. Chcieliśmy stworzyć coś unikalnego i wyjątkowego, dzieło sztuki - dodał marszałek.
Kiedyś spotkania wielkich artystów z wielkimi mecenasami sztuki były normą. Dziś sztuka współczesna, w lepszym lub gorszym wydaniu, zagląda czasem do korporacyjnych lobby, czasem nieśmiało zerka ze ścian gabinetów dyrektorów generalnych, ale poważne spotkania dużego biznesu i naprawdę wielkiej sztuki wciąż należą do rzadkości. Szczególnie w Polsce.
Synteza lasu z grą światła
Do rzadkości należą też realizacje Tarasewicza na rodzimym Podlasiu. Co więc się stało, że znany artysta ruszył ze swojej rodzinnej wsi w fabryczny plener do oddalonego o niespełna 60 km Bielsku Podlaskiego? Impuls do tego wydarzenia wyszedł z oddalonego o 6 tys. km. Dubaju, bo właśnie tam 1 października tego roku rozpoczyna się Expo 2020, a najnowsza praca Tarasewicza ma być wizualną dominantą wielkiego otwarcia, nie tylko wystawy województwa podlaskiego i resortu klimatu i ochrony środowiska, ale całego polskiego pawilonu.
- Praca powinna być samodzielna, a jednocześnie być tłem dla innych prac. Przedstawia ona syntezę lasu, ze współgrającą energią światła. Jest to także synteza czterech pór roku i światła. Nie wszystko jest oczywiście przekładalne w skali 1:1. Jest to pośrednia myśl między mną, pracą a widzem - o swoim dziele mówił Leon Tarasewicz.
Motywem przewodnim światowej wystawy w Dubaju jest zrównoważony rozwój, idea, która w dobie pandemii i pierwszych zwiastunów ekologicznej apokalipsy nabrała nie tylko aktualności, ale wręcz moralnego imperatywu do natychmiastowego działania. Odpowiedzią na to wyzwanie jest zaproponowana przez województwo podlaskie wizja Xylopolis - miasta przyszłości, opartego na organicznej symbiozie natury i technologii. Promotorem takiej symbiozy jest Unihouse, który już od ponad 13 lat specjalizuje się w nowoczesnym budownictwie drewnianym. A Leon Tarasewicz również od lat podkreśla, że czerpie swoje abstrakcyjne inspiracje z miarowości leśnych pejzaży, rytmiki polnych bruzd, a nawet geometrii ptasich lotów.
Dzieło mistrza będzie miało rozmiary: 13,5 na 3,4 metra, co daje w sumie niemal 46 mkw. powierzchni. To największe dzieło profesora Tarasewicza, które kiedykolwiek namalował na płótnie. Było ono tworzone przez ponad dwa tygodnie – niemal codziennie mistrz z Walił spędzał w hali Unihouse kilka godzin, realizując swoją wizję dzieła.
Łącząc umysły - kreujemy przyszłość
- Hasłem wystawy Expo 2020 jest "Łącząc umysły - kreujemy przyszłość". Dziesięć regionów Polski jedzie do Dubaju, jednak to Podlasie będzie otwierać polski pawilon. Jest to bardzo ważna przestrzeń na wystawie. Prezentacja województwa podlaskiego jest najdłuższa, inauguruje program regionalny - powiedziała Monika Dyląg-Sajór.
Dzieło Tarasewicza zaskakuje i inspiruje, jest naładowane emocjami. 1 października zostanie zaprezentowane światu, w czasie wystawy Expo 2020 w Dubaju.
Jak zapowiedział Artur Kosicki po wystawie w województwie podlaskim pojawi się obiekt, który będzie prezentował część polskiego pawilonu z Expo 2020. Na razie jednak nie mógł zdradzić więcej szczegółów.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl