DSW: teatr, muzyka i sztuka
Spektakle teatralne, koncerty, panel dyskusyjny, performans - wiele ciekawych wydarzeń jest w programie 34. Dni Sztuki Współczesnej. Impreza potrwa do niedzieli.
Program: 34. Dni Sztuki Współczesnej
Ulica Kilińskiego: zwiedzanie, występy, atrakcje
Zwiedzanie Pałacu Gościnnego i piwnic Pałacu Branickiego, występy zespołów, warsztaty i zniżki w lokalach - mnóstwo atrakcji czeka podczas Święta ulicy Kilińskiego. Tegoroczna odsłona imprezy będzie poświęcona latom 50. i 60. XX wieku. Świętowanie odbędzie się w niedzielę.
Sprawdź: Święto ulicy Kilińskiego
East Games United: gry w Alfa Centrum
W weekend odbędzie się kolejna edycja białostockiej imprezy dla fanów gamingu i e-sportu. Jak co roku główną atrakcją East Games United są turnieje e-sportowe. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Aktywności na scenie poprowadzi jedna z najpopularniejszych osobistości polskiej sceny e-sportowej - Maciej "Morgen" Żuchowski. Miejsce imprezy to Alfa Centrum, wstęp jest wolny.
Sprawdź: East Games United 2019
Noc Chopina: koncerty i niespodzianki
Koncerty, prezentacje, wykłady, warsztaty, zabawy muzyczne, wystawy, konkursy i niespodzianki czekają na uczestników Nocy Chopina. Można będzie wygrać bilety na spektakle operowe i koncerty abonamentowe wrzesień-grudzień 2019 w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wydarzenie odbędzie się w sobotę Filii Uniwersytetu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej 5.
Sprawdź: Noc Chopina
Muzyka w Starym Kościele: koncert Orkiestry Kameralnej Sinfonia Academica
Orkiestra Kameralna Sinfonia Academica wystąpi w niedzielę w Starym Kościele. W programie koncertu są utwory: W.A. Mozarta, St. Moryto i E. Griega. Muzyka w Starym Kościele to cykl niedzielnych koncertów kameralnych, który potrwa do czerwca.
Sprawdź: Muzyka w Starym Kościele - Orkiestra Kameralna Sinfonia Academica
W kinie: premiera filmu "Aladyn"
Guy Ritchie za kamerą? Nie będzie miejsca na nudę! Mistrz kina łotrzykowskiego wziął na warsztat historię ulicznego rozrabiaki Aladyna (Mena Massoud), który przeżywa liczne przygody w fikcyjnym portowym mieście Agrabah. Klasyczną animację Disneya twórca wzbogacił o wartką akcję i typowe dla siebie zaczepne poczucie humoru. Fabularna adaptacja „Aladyna” zyskała też moc ekspresji i zupełnie nową siłę wyrazu. Duża w tym zasługa nie tylko znakomitego reżysera, lecz także odtwórców najważniejszych ról, jak choćby Willa Smitha ("Ali", "Faceci w czerni", "W pogoni za szczęściem"), który wciela się w Dżina. Przebojowy aktor znany przede wszystkim z kina akcji i ról komediowych kreuje w "Aladynie" charyzmatyczną postać, która może w znaczący sposób zaważyć na losach wszystkich bohaterów filmu. Film "Aladyn" wchodzi w piątek na ekrany kin Helios.
Repertuar kin
Na teatralnym afiszu
Teatr Dramatyczny Sztukę "Motyle są wolne" napisał Leonarda Gershe w latach 70. XX w. Sam autor określał ją jako "komedią sentymentalną". Opowiada ona historię niepełnosprawnego chłopaka Dona, który w wynajętej kawalerce na Manhattanie po raz pierwszy próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. Kiedy poznaje swą ekscentryczną sąsiadkę o dość pogmatwanej przeszłości, początkującą aktorkę Jill, jego poukładany świat zostaje kompletnie zburzony. To wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji dla młodych i starszych, mająca dostarczyć przede wszystkim rozrywki. Jej głównym atutem są świetnie napisane dialogi. Opowiedziana w konwencji komedii romantycznej, z lekkością i dowcipem, niesie z sobą również głębokie przesłanie, zwracając uwagę na istotne społeczne problemy ludzi borykających się z niepełnosprawnością.
Drugim tytułem jest "Kogut w rosole". Czy topić smutki, kompleksy i kłopoty w kuflach piwa? To może brzmi niewychowawczo, ale znamy przypadek, kiedy panowie, narzekający w pubie na życiowe niepowodzenia, wpadli na skuteczny pomysł biznesowy. Postanowili założyć grupę męskich striptizerów. Nadali jej gwarantującą sukces nazwę: "Dzikie Buhaje". Oczywiście, realizacja pomysłu napotka na wiele przeszkód i trudności, ale równocześnie otworzy przed bohaterami nową szansę. Inspirowana filmem "Goło i wesoło" komedia słoweńskiego autora Samuela Jokica budzi salwy śmiechu. Jeśli jednak widzowie pozwolą sobie na chwilę refleksji, dostrzegą także, że w niewymuszony sposób Jokic dotyka w niej egzystencjalnych problemów.
BTL Znacie Lenkę? Na pewno chętnie ją poznacie - to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników – radosna, miła, koleżeńska - z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza Czy przeszkodzi jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni? "Lenka" to kameralny, uczący tolerancji oraz akceptacji spektakl dla widzów najmłodszych.
Drugą propozycją jest "Ony" poetycka i liryczna opowieść o życiu tytułowego Onego, którego poznajemy jako ośmiolatka, a rozstajemy się z nim u schyłku jego niezwykłego żywota. Pełna niespodziewanych zwrotów akcji inscenizacja Agnė Sunklodaitė i Jacka Malinowskiego, okraszona oryginalnymi projekcjami Mantasa Bardauskasa oraz klimatyczną muzyką i scenografią autorstwa zadomowionych już w BTL-u litewskich artystów - Antanasa Jasenki i Giedrė Brazytė, to propozycja dla całej rodziny.
Wreszcie "Czerwony Kapturek". Dwaj panowie, Muzyk - Krzysztof Bitdorf i Aktor - Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej.
Repertuar teatrów
anna.d@bialystokonline.pl