Książnica Podlaska przeniosła się do budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, który samorząd województwa odkupił od Uniwersytetu w Białymstoku. Mieściła się w nim Biblioteka UwB. Teraz będzie tu działać Książnica Podlaska.
Wielkie święto Książnicy
- Książnica zaczyna działać w nowej siedzibie. Przeprowadzka zaczyna się od wypożyczalni - mówił wicemarszałek Maciej Żywno podczas briefingu. I zaznaczał: - To rzadkość, by biblioteka przenosiła się do budynku biblioteki.
Władzom województwa dziękował Jan Leończuk, dyrektor Książnicy Podlaskiej.
- Po raz pierwszy Książnica działa w budynku bibliotecznym - podkreślał Jan Leończuk. - Nie jest to budynek, który trzeba dostosować, ale budynek biblioteczny. To wielkie święto Książnicy.
Dyrektor Leończuk dodawał, że Książnica Podlaska to największa na wschód od Wisły biblioteka, a w nowej siedzibie czytelnicy będą mieli jeszcze lepszy dostęp do zbiorów.
Książki w nowej siedzibie można wypożyczyć od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00, a w sobotę - w godz. 9.00-15.00.
Tysiące książek w wolnym dostępie
Już od rana w nowej siedzibie Książnicy pojawili się czytelnicy.
- Czytam od zawsze, a gościem Książnicy jestem od lat - przyznała Danuta Pilcicka, której podoba się nowe wnętrze. Chętnie sięga po literaturę historyczną, ale też po obyczajową i nowości.
Dużym udogodnieniem dla czytelników jest tzw. wolny dostęp - odwiedzający wypożyczalnię mogą swobodnie podejść do półek i wybrać z nich książkę.
- W wolnym dostępie jest ok. 60 tys. książek. Czytelnicy mają do dyspozycji większą przestrzeń. Każda książka jest zabezpieczona kodem, założono także monitoring - informuje Małgorzata Walicka, kierownik Wypożyczalni Głównej Książnicy Podlaskiej.
Będzie czytelnia i gastronomia
Otwarcie Wypożyczalni jest pierwszym tego typu wydarzeniem w nowej siedzibie Książnicy Podlaskiej. Wypożyczania działa na pierwszym piętrze. Na drugim zostanie otwarta czytelnia, dalej znajdują się magazyny. W budynku przy ul. Skłodowskiej-Curie będzie też część gastronomiczna. Czytelnicy będą mogli więc przyjść do biblioteki na kilka godzin. Nie brakuje również auli, która posłużyć może na spotkania autorskie.
W nowym gmachu Książnica zaprezentuje swoim użytkownikom również nową infrastrukturę, nowe technologie i specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości, ułatwiający korzystanie ze wszystkich skarbów biblioteki, a także szeroki dostęp do dóbr kultury obecnych w internecie. Cała biblioteka zostanie otwarta w maju. Obecnie trwa przeprowadzka poszczególnych działów i przenoszenie zbiorów.
Co stanie się z budynkami przy ul. Kilińskiego, w których mieściła się Książnica? Wicemarszałek Maciej Żywno odpowiada, że temat jest otwarty. Jeden z pomysłów to przeniesienie tam części urzędu marszałkowskiego.
anna.d@bialystokonline.pl