Oleica krówka jest gatunkiem chrząszcza z rodziny majkowatych o ciemnogranatowym, niebieskoczarnym lub czarnym ubarwieniu ciała z metalicznym połyskiem. Pasożytuje na dziko żyjących pszczołach.
Jak podaje Nadleśnictwo Dojlidy, podczas sytuacji stresowych owad ten wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trującą związek chemiczny - kantarydynę - jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie.
Dawniej kantarydynę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), jako afrodyzjak i do produkcji trucizny.
"Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego "arsenał" może silnie podrażnić ludzką skórę, szczególnie gdy substancja dostanie się do nosa i oczu" - czytamy w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Dojlidy.
Oleice to dość rzadkie owady w Polsce. Najłatwiej spotkać je od marca do czerwca. Jest to niezwykle szybki i rzadko zatrzymujący się w miejscu chrząszcz, więc niełatwo jest też zrobić mu zdjęcie.
paulina.gorska@bialystokonline.pl