W pierwszych dniach listopada w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” odebrane zostaną takie zadania jak: wodopoje (3 sztuki), remont stodoły i dwa brogi.
Jak informuje Nadleśnictwo Augustów, na brzegu nowych wodopoi już pojawiły obok tropów żubrów, tropy jeleni, łosi, saren i dzików. W stodole zmagazynowano siano i buraki pastewne. Lada dzień w brogach zostanie złożone siano.
Wykonane zadania przyczynią się do poprawy warunków bytowania nie tylko żubrów, ale także innych mieszkańców Puszczy Augustowskiej.
Projekt "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce" jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z programu "Infrastruktura i Środowisko" w ramach Funduszu Spójności. Nakierowany jest na ochronę zagrożonego gatunku, jakim jest żubr. Wpisuje się w politykę zachowania różnorodności biologicznej, zarówno bezpośrednio poprzez ochronę samego gatunku, jak i pośrednio poprzez proces odtwarzania, rekultywacji oraz utrzymania łąk i pastwisk wewnątrz kompleksów leśnych, które w dużym stopniu podnoszą różnorodność biologiczną obszaru.
Projekt zasięgiem obejmie 90% krajowej wolnej populacji tego gatunku oraz 5 kluczowych zagród hodowlanych. Większość zaplanowanych do realizacji zadań dotyczy czynnej ochrony żubra realizowanej na terenie 8 województw.
paulina.gorska@bialystokonline.pl