Kremy z filtrem: chronią czy szkodzą?

2019.07.22 07:35
Opinie na temat stosowania filtrów przeciwsłonecznych są podzielone. Jedni używają ich zawsze, gdy świeci słońce, a dla innych to zbędny produkt.
Kremy z filtrem: chronią czy szkodzą?
Fot: pixabay.com

Badań dotyczących tego, jaki wpływ na nasze zdrowie mają kosmetyki zawierające filtry UV, jest ciągle mało. Bardzo ważne jest to, aby produkty przeciwsłoneczne stosować z rozwagą, ponieważ mogą zawierać inwazyjne substancje chemiczne.

Wraz z początkiem słonecznego sezonu ruszają kampanie informujące o szkodliwym wpływie promieniowania ultrafioletowego na skórę, większym ryzyku wystąpienia czerniaka i zasadach skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.

Jak filtry wpływają na nasze zdrowie?

Kremy przeciwsłoneczne mogą wywołać podrażnienia skóry, alergię, wypryski oraz reakcję fotoalergiczną i fitotoksyczną. Osoby skłonne do alergii, powinny uważnie czytać etykiety i unikać produktów, które mają zły wpływ na ich skórę. W takich sytuacjach najlepiej używać kremów z tzw. filtrami fizycznymi.

Filtry nie powinny przenikać w głąb skóry. Wśród naukowców toczy się dyskusja na temat tego, czy stosowanie kremów z filtrami nie zaburza wpływu witaminy D. Jednak warto sprawdzić sobie jej poziom. Jeżeli istnieje niedobór, dermatolodzy zalecają przyjmowanie witaminy doustnie, zamiast intensywnego opalania się bez ochrony przeciwsłonecznej. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku dzieci, u których poparzenia słoneczne wyraźnie zwiększają ryzyko rozwoju raka w wieku dorosłym.

Jaki filtr wybrać?

Filtry ochronne dzieli się na takie, których działanie polega na fizycznej osłonie oraz na takie, które są związkami chemicznie czynnymi. Różnica polega na mechanizmie działania danego filtra. Filtry chemiczne absorbują promieniowanie ultrafioletowe, natomiast filtry fizyczne rozpraszają promienie UV, przez co mogą pozostawiać białą warstwę na powierzchni skóry. By zwiększyć efektywność kosmetyków z filtrem, producenci często stosują kilka filtrów chemicznych i filtr fizyczny.

Filtry fizyczne to nieprzezroczyste substancje, które po nałożeniu na skórę działają jak bariera fizyczna. Bariera ma odbijać i rozpraszać promieniowanie. Jednak są używane rzadziej, ponieważ kolor kremu jest biały oraz łatwo spłukuje je woda. Częściej wybierane są filtry chemiczne. Działają one na zasadzie pochłaniania. Mają lepsze właściwości kosmetyczne, nie bielą, nie przetłuszczają i znacznie lepiej chronią.

Kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym zapewni odpowiednią ochronę tylko podczas właściwej aplikacji. Trzeba go nałożyć ok. 20 minut przed wyjściem z domu. Warto aplikować go co 2-3 godziny, ponieważ kontakt z wilgocią, odzieżą czy aktywność ruchowa zmniejszają skuteczność preparatów.

Mimo używania produktów ochronnych, trzeba zachować ostrożność. Korzystajmy z rozwagą z kąpieli słonecznych i nie opalajmy się w godzinach popołudniowych. Należy zawsze nosić czapkę czy kapelusz ochronny. Aby nie doznać oparzeń, opaleniznę budujmy stopniowo.

Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl

1848 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39