Renta do 16. lub 25. roku życia
Renta rodzinna to świadczenie, które otrzymują dzieci po śmierci rodzica. Przysługuje im do ukończenia 16 lat.
- Jednak, gdy kontynuują naukę mogą ją otrzymywać aż do 25. roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów. Wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.
Utrata świadczenia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca świadczenie za okres wskazany w zaświadczeniu, które musi wydać szkoła/uczelnia, do której uczęszcza dana osoba. Renta jest również wypłacana w wakacje, jeśli uczeń nie zaprzestał nauki.
Natomiast, gdy dziecko po ukończeniu 16 lat przestanie kontynuować naukę, musi o tym jak najszybciej powiadomić ZUS. Gdy tego nie zrobi, renta będzie nadal wypłacana. Za nienależne pobieranie renty rodzinnej, osoba ta będzie musiała ją zwrócić razem z rosnącymi odsetkami.
Wniosek o dalszą wypłatę
Student, który rozpocznie naukę na uczelni wyższej, musi do końca września dostarczyć do ZUS zaświadczenie o dostaniu się na studia. Natomiast, w październiku potrzebne będzie dostarczenie potwierdzenia o byciu studentem z danej uczelni. W przypadku, gdy rozpoczyna się naukę w innym miesiącu, należy złożyć zaświadczenie do końca tego miesiąca, w którym rozpoczęto studia.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych muszą zaraz po wakacjach, lub w trakcie ich trwania, złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia. Osoby, którym zależy by renta była wypłacana bez przerwy, muszą zadbać by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty, złożyć wniosek o kontynuowaniu nauki.
Osoby do ukończenia 16 lat, nie muszą dostarczać do ZUS-u żadnego zaświadczenia. Im przysługuje renta rodzinna, bez konieczności potwierdzenia o uczęszczaniu do szkoły.
Możliwe jest również, wskazanie w zaświadczeniu dłuższego okresu trwania nauki jak np. 3 lat. Wówczas ZUS będzie wypłacać świadczenie przez cały czas, jednak kontrolując czy na pewno dany uczeń kontynuuje naukę.
24@bialystokonline.pl