Tapas Music Festival: Tymański/Ciechowski
Tapas Music Festival to pierwsze ogólnopolskie całoroczne wydarzenie kulinarno-muzyczne. Skąd to połączenie? To przecież uczta muzyczna, jak i kulinarna pobudza nasze zmysły najmocniej. Tapas Music Festival to wieczór podczas którego, zapewniając niezapomniane doznania kulinarne, restauratorzy serwują swoją autorską wersję Tapas. Doznania muzyczne zapewnią koncerty znakomitych polskich muzyków.
W ramach festiwalu odbędzie się koncert pod hasłem Tymański/Ciechowski. To intrygujący powrót do muzyki i tekstów, które nigdy nie przestały być aktualne, stając się kanonem polskiego rocka. Tymon Tymański sięga po utwory Grzegorza Ciechowskiego oraz legendarnej grupy Republika, jak również po swoje własne, inspirowane twórczością tczewskiego artysty.
Tymański/Ciechowski nie jest kolejnym koncertem pod hasłem "tribute to". To bardziej sentymentalna podróż do źródeł dawnej, młodzieńczej fascynacji. Losy Tymańskiego i Ciechowskiego przecinały się kilkakrotnie, choć za życia tego drugiego nie doszło miedzy nimi do współpracy. W latach 2014-2015 Tymański był natomiast frontmanem zespołu Nowe Sytuacje, złożonego m. in. z byłych muzyków legendarnej Republiki. Jako "dziecko Republiki" jest też bardzo często i chętnie zapraszany przez organizatorów corocznego koncertu pamięci Ciechowskiego, organizowanego przez toruński klub Od Nowa.
Koncert odbędzie się w czwartek (3.10).
Zobacz też: Tapas Music Festival - Tymański/Ciechowski
Dr Misio
Dr Misio to męska załoga pod wodzą Arka Jakubika - jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, reżysera związanego z ambitnymi projektami filmowymi na kulturalnej mapie Polski, znanego m.in. ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojtka Smarzowskiego ("Wesele", "Dom zły", "Drogówka", "Wołyń").
Dr Misio gra ostrego rock & rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite, mądre teksty Krzysztofa Vargi oraz Marcina Świetlickiego i brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka, ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i nie stroniących od wspólnej, niemalże rytualnej zabawy. Zespół ma na swoim koncie dwie płyty: "Młodzi" i "Pogo", których producentem muzycznym jest Olaf Deriglasoff , a najbardziej charakterystycznymi utworami są: "Mentolowe papierosy", "Dziewczyny", "Młodzi", "Hipster", "Pogo" czy "Mr.H....".
Wiosną 2017 roku ukazała się trzecia płyta pt. "Zmartwychwstaniemy", której producentem jest Kuba Galiński znany z produkcji płyt dla: Hey, Ani Dąbrowskiej czy Ani Rusowicz. Trzecią płytę promuje utwór "Pismo", do którego teledysk zrobił Wojtek Smarzowski.
Zagrali niezliczoną ilość koncertów w całej Polsce od maleńkich klubów po wielkie koncerty plenerowe oraz festiwale jak Jarocin, Przystanek Woodstock, Orkiestra Męskie Granie. Są wspaniałym zespołem dla publiczności oczekującej od artysty podczas koncertu dużo energii i emocji zarówno w klubie, jak i w plenerze, a Arek Jakubik jest uważany za jednego z najlepszych i najbardziej żywiołowych frontmanów na polskim rynku muzycznym.
Koncert odbędzie się w piątek (11.10).
Zobacz też: Dr Misio w Zmianie Klimatu
Bitamina
Bitamina została założona przez Amara i Mateusza, a niedługo potem dołączył do nich Piotr. Niezwykle uzdolnieni i aktywni artystycznie na różnych polach przypadli sobie do gustu. Bitamina powstała z przyjaźni trojga ludzi i z miłości do muzyki. Słychać to dokładnie w tekstach oraz produkcji bitów. Wrażliwość, z jaką trafiają do słuchacza jest zaskakująca, a wyśpiewywane emocje każdy odczuwa bardzo osobiście.
Nie patrząc na modę i trendy nieustannie pracują nad swoją muzyką. Mimo iż zupełnie nie zabiegają o promocję i zaistnienie w social mediach, wokół tej trójki tworzy się rzesza bardzo oddanych fanów, którzy doceniają wrażliwość i szczerość grupy i które nie pozwalają im pozostać obojętnymi.
Koncert odbędzie się w czwartek (17.10).
Zobacz też: Bitamina w Zmianie Klimatu
Nocny Kochanek
Nocny Kochanek to muzycznie klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku, co słychać na pierwszy rzut… ucha. Teksty zawierają specyficzny nocno-kochankowy humor i zazwyczaj opierają się na faktach. Wykorzystując humor bazujący często na pastiszu, grach językowych i abstrakcji, Nocny Kochanek rysuje obraz polskiej subkultury metalowej z ogromnym dystansem do samych siebie oraz do wizerunku kojarzonego zazwyczaj z klasycznym heavy metalem.
"Randka w ciemność" to trzeci studyjny album zespołu Nocny Kochanek. Grupa prezentuje kolejną porcję humoru w warstwie lirycznej, tym razem skupiając się głównie na relacjach damsko-męskich. Muzycznie, album inspirowany jest ikonami gatunku: Iron Maiden, Metallica, Blind Guardian czy Manowar. Autorem ilustracji jest ponownie Robert Adler. "Randka w ciemność" to jego czwarta okładka wykonana dla zespołu.
Druga część "Trasy w Ciemność" to wycieczka po Polsce i Europie, promująca trzeci album zespołu Nocny Kochanek.
Zagra także Ereles - czyli Zespół Niespokojnych Nóg, to trzech muzyków Kabanosa, formacji rozpoznawalnej w całym kraju. Wieloletnie doświadczenie sceniczne, miłość do muzyki, wspólna pasja, przyjaźń i ciężka praca sprawiły, że artyści zagrali na największych festiwalach w Polsce. Jednym z wielu sukcesów jest Złoty Bączek Przystanku Woodstock, czyli nagroda publiczności za najlepszy koncert.
Ereles zaistniał w 2018 roku wydając swoją debiutancką płytę "Krok odwagi" oraz występując po raz pierwszy przed publicznością. Od tego czasu grupa zagrała już kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, zdobywając pokaźną grupę fanów i występując u boku m.in. Farben Lehre, The Analogs, Nocny Kochanek czy Closterkeller.
Album "Krok odwagi" miał premierę w marcu 2018 roku i otrzymał pozytywne recenzje w publikacjach prasowych (m.in. Teraz Rock) oraz portalach internetowych. Ich muzyka to rock/grunge. Teksty są szeroką obserwacją świata i człowieka, a wszystko napisane jest pod wpływem emocji, prosto z serca i w języku polskim.
Koncert odbędzie się w piątek (18.10).
Zobacz też: Nocny Kochanek w Zmianie Klimatu
Lao Che
Lao Che, zdobywca Fryderyka 2019 w kategorii "Album Roku Rock" za płytę "Wiedza o społeczeństwie" powraca do Zmiany Klimatu.
"Wiedza o społeczeństwie" - tytuł ostatniego albumu zespołu - to saga o ludzkich perypetiach. O poczynaniach ludzi - ich słabościach, obawach, wątpliwościach, uczuciach, spostrzeżenia i marzenia ukazane z perspektywy człowieka, Polaka, ziemianina.
Na płycie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat 80. XX wieku, jednak podanych w charakterystyczny dla nich przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Za produkcję płyty ponownie odpowiada Piotr "Emade" Waglewski oraz Filip "Wieża" Różański. Do zespołu dołączył nowy muzyk - Karol Gola (saksofon barytonowy, klawisze, flet) znany między innymi z zespołów Pink Freud czy Jazzombie.
Zespół występi w składzie: Rafał Borycki - bas, wokal, Mariusz Denst - sampler, wokal, Hubert Dobaczewski - wokal, gitara, Maciek Dzierżanowski - instrumenty perkusyjne, Sammler, wokal, Michał Jastrzębski-Szwed - perkusja, Karol Gola - saksofon, flet, klawisze i Filip Różański - instrumenty klawiszowe, wokal
W planach są dwa koncerty - w czwartek (24.10) i piątek (25.10).
Zobacz też:
Lao Che w Zmianie Klimatu,
Lao Che w Zmianie Klimatu - dodatkowy termin
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprez.
anna.d@bialystokonline.pl