Główne filary tegorocznego festiwalu to Inny Wymiar Muzyki oraz Inny Wymiar Społeczności, który w tym roku poświęcony będzie społeczności żydowskiej.
- To już trzecia edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar, można więc mówić o pewnego rodzaju tradycji - przekonywał podczas konferencji prasowej prezydent Tadeusz Truskolaski. - Festiwal narodził się z imprezy pod nazwą Europejski Stadion Kultury, która odbywa się w Rzeszowie. W tym roku w Białymstoku w ciągu czterech dni wystąpi 400 artystów z Polski, krajów Partnerstwa Wschodniego i Europy Zachodniej.
Klezmerzy, pamięć o Ormianach i zabawa na rynku
Festiwal skupia się na odzyskiwaniu zapomnianej historii Białegostoku. W tym roku przypomniane zostanie dziedzictwo żydowskie. Nie zabraknie więc gości. W Wielkiej Synagodze w Tykocinie zaśpiewa wybitny rosyjski kantor Baruch Finkelstein, a z koncertem muzyki chasydzkiej wystąpi polsko-amerykańskie trio: Alan Bern, Paweł Szamburski i Ksawery Wójciński. We wnętrzach Pałacu Branickich odbędzie się koncert oratoryjny G.F. Haendla "Izrael w Egipcie" w wykonaniu Kameralnego Chóru A'capella Leopolis z Ukrainy i Zespołu Muzyki Dawnej Diletto. W ramach klezmerskiego projektu muzycznego "Białystok main heim" wystąpią Milo Kurtis z Orkiestrą Naxos, Amsterdam Klezmer Band, Rzeszów Klezmer Band i Magda Brudzińska Klezmer Trio. Te występy zaplanowano w małej pierzei Rynku Kościuszki.
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie koncert upamiętniający 100. rocznicę rzezi Ormian, podczas którego w Operze i Filharmonii Podlaskiej wystąpi zespół Klezmafour w towarzystwie białostockich symfoników i ormiańskich muzyków. Wydarzenie 28 sierpnia.
Dzień później, podczas koncertu Białystok - Miasto Dobrej Muzyki organizowanego we współpracy z Polskim Radiem Białystok na Rynku Kościuszki usłyszymy T.Love, Bednarka i Ewę Szlachcic. Animatorzy kultury i artyści związani z elektroniczną muzyką klubową spotkają się podczas "Taste the East".
Filmy i wystawy
Nie zabraknie też filmów. Do radzieckiego obrazu "Benya Krik" na żywo zagra zespół Kroke, zaś w Tykocinie można będzie obejrzeć "Dybuk", pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany w języku jidysz. Widzowie zobaczą też film "Fabryka Wielkich Mistrzów" przypominający wojenne losy białostockich kopistów żydowskiego pochodzenia.
Podczas Innego Wymiaru w Galerii Arsenał można będzie obejrzeć wystawy "Nasze ciało narodowe" oraz "Zbor/Zbiór - konstruowanie archiwum" - z udziałem artystów z Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi. Na osoby zainteresowane fotografią czeka projekt "Portret potrójny / Triple portrait" w CLZ.
Mural, instalacja i potańcówka
W przestrzeni Białegostoku pojawi się mural kolażowy (na budynku Akademickiego Centrum Sportu Politechniki Białostockiej) oraz instalacja nawiązująca do kopuły Wielkiej Synagogi w Białymstoku (skwer przy restauracji Kawelin).
Atrakcją będzie też miejska potańcówka w "suchym stawie" Ogrodów Branickich, w czasie której zabrzmią klasyczne swingi, fokstroty, walce i jazz nowoorleański. Podczas imprezy wystąpi zespół estradowy, który przypomni klimat dawnych potańcówek w plenerze. Imprezę wzbogaci muzyka grana na dwóch starych oryginalnych patefonach z napędem zegarowym.
Nie zabraknie także spektakli, spaceru edukacyjnego i warsztatów.
Głównym koordynatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury. Budżet festiwalu to 1 mln 260 tys. zł (wkład miasta wynosi 520 tys. zł). Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny (na niektóre obowiązują wejściówki). Szczegóły znajdziecie tutaj. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
O imprezie: Wschód Kultury/Inny Wymiar
anna.d@bialystokonline.pl