Mogłoby się wydawać, że wynagrodzenie zależne jest od doświadczenia i umiejętności. Badania koncentrujące się na polskim rynku pracy wskazują, że stanowisko i branża, w jakiej pracownik jest zatrudniony, w największej mierze przyczyniają się do kształtowania poziomu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.
Sprzątaczki z najniższym wynagrodzeniem
Analizując strukturę wynagrodzeń w polskiej gospodarce na podstawie wyników badań można zauważyć kilka zależności. Przede wszystkim, kobiety dominują w zawodach, które kulturowo i zwyczajowo powiązane są z usługami, np. w grupie zawodów pomoce domowe i sprzątaczki kobiety stanowiły w 2018 roku ponad 80 proc. wszystkich pracowników (podobnie w grupie sekretarek, operatorów urządzeń biurowych i pokrewnych), jak również z opieką nad innymi, np. w grupie skupiającej średni personel ds. zdrowia kobiety stanowiły 72 proc. wszystkich zatrudnionych.
Znaczna reprezentacja kobiet w danej grupie zawodów nie oznacza jednak dla nich większych korzyści materialnych wynikających z otrzymywanego wynagrodzenia. W przypadku znacznie sfeminizowanych grup zawodów (gdzie udział kobiet do udziału ogółu pracowników jest wysoki) można zaobserwować nawet odwrotną tendencję. W grupie sprzątaczek i pomocy domowych poziom wynagrodzeń był najniższy a ich procentowy udział najwyższy, w pozostałych poziom był niski ich znacznej reprezentacji w grupie.
Nadal gorsze zarobki
Na podstawie wyników badań można zauważyć znaczne rozwarstwienie między grupami z przewagą kobiet i poziomem ich wynagrodzeń. W grupie pomocy domowych i sprzątaczek poziom wynagrodzenia kobiet jest najniższy, bo wynosi zaledwie 2556,25 zł. W grupach sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni oraz grupach zrzeszających pracowników służby zdrowia czy nauczania i wychowania sytuacja była podobna.
Na ogół stanowiska wymagające niższych kwalifikacji są gorzej opłacane. Kobiety, niezależnie od zajmowanego stanowiska, ciągle otrzymują niższe wynagrodzenie. Nie ma znaczenia czy w danej grupie zawodów kobiety stanowią mniejszość czy większość, ich sytuacja nie ulega poprawie i ciągle są mniej korzystnie nagradzane za świadczoną przez siebie pracę.
angelika.dorf@bialystokonline.pl