Klara Szczotka mistrzynią Europy

2024.09.02 17:25
W dniach 22-31 sierpnia 2024 roku, w Pradze, odbywały się Mistrzostwa Europy Juniorek i Juniorów do lat 8, 10, 12, 14, 16 i 18 w szachach klasycznych. Imprezę tę świetnie wspominać będzie Klara Szczotka. Reprezentantka MUKS-u Stoczek 45 Białystok wywalczyła bowiem medal koloru złotego.
Fot: European Youth Chess Championship 2024

Za nami szachowe Mistrzostw Europy Juniorek i Juniorów. Podczas turnieju rywalizowano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, a tempo gry wynosiło po 90 minut na całą partię dla zawodnika i dodatkowo po 30 sekund na każdy ruch od początku partii. Nasz kraj reprezentowało 77 zawodników, w tym 8 z MUKS-u Stoczek 45 Białystok. Polacy zdobyli 6 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe.

Jeden ze złotych krążków zawisł na szyi Klary Szczotki. Przedstawicielka białostockiego klubu wygrała zmagania do lat 16, triumfując w 6 z 9 rozegranych partii (dodatkowo 2 remisy i 1 porażka). Warto dodać, że wcześniej Klara wywalczyła też złoty medal Mistrzostw Europy Juniorek do lat 16 w Szachach Błyskawicznych.

Turniej w Pradze na 7. pozycji (kat. do lat 8) ukończył Ignacy Czachurski z wynikiem 6,5 punktu, natomiast pozostali reprezentanci MUKS-u zajęli lokat numer 17 (Iwo Karolczuk, U-18), 26 (Ignacy Bukłaho, U-10), 32 (Hubert Backiel, U-18), 56 (Lena Piekutowska, U-14), 63 (Szymon Ptaszyński, U-16) oraz 87 (Zofia Krysiewicz, U-14).

W Mistrzostwach Europy Juniorów mogli startować zawodnicy, którzy w 2024 roku w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 18 zajęli miejsca 1-10 dzielone w tej samej kategorii wiekowej oraz zawodnicy uprawnieni na podstawie innych punktów regulaminu Kadry Narodowej Juniorów.