Historia tej sztandarowej relikwii sięga lat 30. XX wieku, kiedy to Publicznej Szkole Powszechnej nr 2 w Białymstoku nadano imię marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Z tej okazji szkoła otrzymała również nowy sztandar, który stał się symbolem wartości patriotycznych i edukacyjnych. Wówczas przy ul. Grunwaldzkiej 49 wzniesiono nowy budynek szkolny, który stał się godnym miejscem dla tej prestiżowej placówki.
Niestety, w 1939 roku, Niemcy najechali na Polskę, a Białystok znalazł się pod okupacją hitlerowską. W wyniku traktatu Ribbentrop-Mołotow, miasto zostało przekazane Sowietom. Szkoła nr 2 została przekształcona w Dziesięcioletnią Pełną Szkołę Kolejową, a wszelkie polskie symbole państwowe musiały być ukrywane przed okupantami.
Właśnie wtedy pojawił się bohater tej historii - Józef Musiał, woźny szkoły i weteran Wojska Polskiego, który podjął się zadania ukrycia sztandaru. Grot, drzewiec i płat sztandaru zostały rozdzielone i przekazane zaufanym osobom. Grot sztandaru trafił w ręce Józefa Musiała, który podjął się niebezpiecznej misji ochrony tego cennego symbolu. Weteran ten walczył wcześniej z bolszewikami podczas czerwonej nawały w 1920 roku i nie zawahał się przed ryzykiem, aby chronić dziedzictwo polskiej państwowości.
Eksponat przedstawia orła w stylu art déco, z monogramem EŚR i literką M na dole. Litery te wskazują na inicjały Edwarda Śmigłego-Rydza.
Najnowszy zabytek miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku można oglądać do końca września.
Więcej informacji: Zabytek miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku
24@bialystokonline.pl