Obecna kadencja samorządu kończy się 16 listopada. W ciągu 7 dni od tej daty muszą zostać zwołane pierwsze sesje nowo powołanych gremiów – rady miasta i sejmiku województwa podlaskiego. Zazwyczaj jest to dzień roboczy, więc biorąc pod uwagę, że 16 listopada przypada w piątek, pierwsze posiedzenia odbędą się między 19 a 23 listopada.
Jeśli chodzi o pierwszą sesję, to do czasu wyboru przewodniczących prowadzi ją najstarszy wiekiem radny. W wypadku rady miasta będzie to Stefan Nikiciuk (KO/Forum Mniejszości Podlasia), a w sejmiku Wanda Mieczkowska (Prawo i Sprawiedliwość). Oczywiście zaraz po ślubowaniu wybrani zostaną przewodniczący i wiceprzewodniczący.
Na pierwszej sesji rady miasta dojdzie także do ślubowania prezydenta miasta.
Jeśli chodzi o miasto, to według przepisów, prócz przewodniczącego, może zostać wybranych od 1 do 3 wiceprzewodniczących. Maksymalna liczba była w ostatniej kadencji, ale w obecnej są tylko dwa ugrupowania, więc możliwe, że nie będzie takiej potrzeby. Członkowie prezydium wybierani są bezwzględną większością głosów.
Na takich samych zasadach funkcjonuje sejmik województwa podlaskiego. Z tym że poza prezydium wybierany z grona 30 radnych jest także 5-osobowy zarząd województwa z marszałkiem i maksymalnie dwoma wicemarszałkami. Osoby, które pełnią rolę przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego, nie mogą zasiadać w zarządzie. Na jego powołanie są 3 miesiące. Z tym raczej nie powinno być problemów, biorąc pod uwagę, że bezwzględną większość w radzie ma PiS. Chyba że dojdzie do wewnętrznych walk o najwyższe stanowiska.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl