Sprzedaż czy kupno mieszkania często wiąże się z koniecznością sporządzenia wyceny nieruchomości. Jednak w takim wypadku nie zawsze jest konieczna i prywatni właściciele nie muszą się nią przejmować. Zgodnie z prawem obowiązkowa wycena ma miejsce jedynie w przypadku sprzedaży nieruchomości przez organy administracji publicznej.
Kto wycenia nieruchomość?
Każdej wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy, posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia zawodowe. Posługując się metodą dostosowaną do charakteru otrzymanego zlecenia, wizją lokalną oraz analizą danych rynkowych, określa on wartość mieszkania, domu oraz lokalu. Tylko on uprawniony jest do sporządzenia dokumentu urzędowego nazywanego operatem szacunkowym. Rzeczoznawca, określając wartość nieruchomości, powinien uwzględnić wszystkie cechy lokalu oraz czynniki wpływające na jego użytkowanie. Ponadto powinien być osoba bezstronną i całkowicie dyskretną.
Wycena a kredyt hipoteczny
Najczęściej z wyceną nieruchomości mamy styczność podczas starania się o kredyt hipoteczny. Bank przeprowadza ją na dwa sposoby: wewnętrzny i zewnętrzny. Pierwsza jest przeprowadzona przez pracownika placówki. Dokonuje on wizji lokalnej, robi zdjęcia posiadłości, a później przekazuje je analitykowi, który szacuje wartość nieruchomości. Gdy mamy do czynienia z mieszkaniem lub domem, banki często przyjmują wartość przedstawianą przez dewelopera. Natomiast wycena zewnętrzna polega na tym, że bank zatrudnia licencjonowanego rzeczoznawcę, który szacuje wartość obiektu.
Kiedy jeszcze jest to niezbędne?
Wycena nieruchomości jest również potrzebna w przypadku ubezpieczenia domu. Zakład ubezpieczeń szacuje jej wartość, aby ustalić kwotę wypłacaną w razie nieszczęśliwego wypadku oraz wysokość składki. Oszacowanie wartości nieruchomości jest także konieczne przy podziale majątku. Ponadto wyceny dokonuje się w sytuacji, kiedy dana nieruchomość została wywłaszczona, np. pod budowę drogi publicznej i należy wyliczyć wartość odszkodowania z tego tytułu. Inne sytuacje to ustalenie czynszu lub podatku.
Przy wycenach nieruchomości warto pamiętać, że odnoszą się one wyłącznie do jej wartości rynkowej w danym okresie, nie zaś do ceny, za którą chcemy ją sprzedać lub kupić. W każdym przypadku będzie potrzebny: wypis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający prawa własnościowe do danej nieruchomości (umowa, akt notarialny), rozkład pomieszczeń, jeśli sprawa tyczy się budynku lub lokalu, wypis ewidencji gruntów wraz z mapą.
24@bialystokonline.pl