Kampania wyborcza. Tadeusz Arłukowicz zaczyna od społeczeństwa

2018.08.30 17:05
Szereg zmian z myślą o osobach niepełnosprawnych, nowe narzędzia partycypacyjne czy centrum usług społecznych - to propozycje, które w obszarze społecznym ma dla białostoczan Tadeusz Arłukowicz.
Kampania wyborcza. Tadeusz Arłukowicz zaczyna od społeczeństwa
Fot: MN

Tadeusz Arłukowicz rozpoczął prezentowanie swojego programu wyborczego. Ma być on ujęty w kilku, filarach, czy jak sam to nazywa "gwiazdkach", które będą sukcesywnie przez kilka najbliższych tygodni omawiane. Pierwsza z "gwiazdek" to społeczeństwo.

- Podczas pierwszego spotkania na Rynku Kościuszki [tego podczas, którego Tadeusz Arłukowicz został zaprezentowany jako kandydat - red.] powiedziałem, że podstawą i najważniejszym dla mnie punktem odniesienia są mieszkańcy. Dlatego od tego chcielibyśmy zacząć - mówi Tadeusz Arłukowicz.

Po moc i współzarządzanie

Opiekunami tego obszaru programowego z ramienia komitetu będą dwie osoby – Izabela Bartoszewska-Leoszko oraz Andrzej Świetlikowski - które przede wszystkim będą zajmowały się dwiema konkretnymi inicjatywami. Odpowiednio: stworzeniem Centrum Usług Społecznych i projektem "Tak dla WAS (Większej Aktywności Społecznej)".

- Centrum Usług Społecznych to nowy projekt, który planujemy dla Białegostoku, ale nie jest to nowy projekt w Polsce. Mamy już prekursorów. Centra Usług Społecznych działają w Gdańsku, w Warszawie czy też w Łodzi. Nie chcemy być na końcu, chcemy być pierwsi, dlatego ten pomysł dla Białegostoku wydaje nam się adekwatny – mówi Izabela Bartoszewska-Leoszko. - Jeśli rozłożymy słowo "pomoc" na człony "po" i "moc" otrzymujemy misję pomocy społecznej. Człowiek, który przychodzi do instytucji pomocy społecznej powinien otrzymywać moc. Temu ma służyć Centrum Usług Społecznych. Każda osoba, która do niego wkracza powinna wyjść z niego z mocą sprawczą. Centrum Pomocy Społecznej ma dawać narzędzia do tego, żeby człowiek był szczęśliwy.

Projekt "Tak dla WAS" ma z kolei dotyczyć szeroko pojętej partycypacji społecznej, czyli większego udziału obywateli w oddziaływaniu na otoczenie.

- Partycypacja w Białymstoku rozwija się już od paru lat, ale nadal wymaga poprawy. Partycypacja to jest zmiana sposobu myślenia z obecnego rządzenia miastem na współzarządzaniem miastem wraz z mieszkańcami. To jest istotna różnica. Będziemy wprowadzać nowe narzędzia i metody, jak panel obywatelski, inicjatywa lokalna bądź inne – mówi Andrzej Świetlikowski.

Program dla niepełnosprawnych

Kolejnym elementem społecznego programu wyborczego komitetu "Białystok na TAK" jest "Program operacyjny dla osób z dysfunkcjami 'Wreszcie godni' na lata 2018-2023". Zakłada on wprowadzenia szeregu zmian w funkcjonowaniu miasta pod kątem osób niepełnosprawnych w 4 aspektach: edukacja, dostępność, świadomość oraz udział w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.

- Punkty te są oparte na obecnej strukturze i możliwościach urzędu miejskiego. Ten program mógłby być już wdrożony. Nie widzę najmniejszych przeszkód, żeby był on implementowany do wszystkich projektów, które realizowane są w urzędzie. Niektóre z tych elementów są już przez urząd realizowane, jednak nie ma takiego jednego, kompleksowego projektu i ja mogę zadeklarować, że w momencie, w którym mieszkańcy zatrudnią mnie na stanowisku prezydenta miasta, ten program zostanie przedstawiony obywatelom – mówi Tadeusz Arłukowicz.

Wśród przykładowych zadań ujętych w programie można znaleźć takie jak:

- Edukacja: Przygotowanie profilu/sylwetki nauczyciela wspomagającego i asystenta we współpracy z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością. Sprecyzowana rekrutacja. Szkolenia i warsztaty dla nauczycieli w miarę zgłoszonych potrzeb;
- Dostępność: Audyt ulicy Lipowej. Zwiększenie ilości przestrzeni publicznej dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami;
- Zwiększenie świadomości społecznej: Szkolenie lokalnych polityków i radnych w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
- Udział w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych: Poszerzenie działalności funkcjonujących klubów sportowych o ofertę dla osób z niepełnosprawnością np. utworzenie sekcji lekkoatletycznej czy stworzenie udogodnień na pływalniach, lodowiskach i innych obiektach sportowych.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1676 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39