Jesteś w ciąży? Zrób badania prenatalne, a w weekend spotkaj się ze specjalistami

2016.05.18 17:20
Najwyższa Izba Kontroli wypowiedziała się o dostępności badań prenatalnych. W województwie podlaskim nie wygląda to najlepiej.
Jesteś w ciąży? Zrób badania prenatalne, a w weekend spotkaj się ze specjalistami
Fot: pixabay.com
Za mało kobiet w Podlaskiem wykonuje badania prenatalne

Badania prenatalne

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport o dostępności badań prenatalnych. Wynika z niego, że w pierwszym półroczu 2015 r. w województwie podlaskim badania płodu w ramach Programu badań prenatalnych wykonano u 12% ciężarnych kobiet. Oczywiście tych spełniających kryteria dostępu do programu. Dla porównania, procent ten był wyższy w województwie śląskim (54%), natomiast dużo niższy w lubelskim (8%).

Słaby wynik województwa podlaskiego może być spowodowany nierównomiernym rozmieszczeniem w regionie placówek wykonujących badania. W 2015 r. w Podlaskiem były tylko dwie jednostki realizujące Program badań prenatalnych.

NIK zauważa, że dostęp do profilaktyki tego rodzaju powinny uzyskać wszystkie kobiety w Polsce. Organ ocenia, że obowiązujące obecnie wiekowe (+35 lat) ograniczenie dostępności do bezpłatnego programu nie ma uzasadnienia w sytuacji, gdy częstotliwość występowania wad wrodzonych u dzieci jest zbliżona u matek powyżej i poniżej 35. roku życia. NIK powołuje się na statystyki, które pokazują, że żadna grupa wiekowa przyszłych mam nie jest wolna od ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dzieci.

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że w momencie, kiedy wszystkie kobiety uzyskają dostęp do badań prenatalnych, ucieszą się panie, które do tej pory wykonywały takie badania we własnym zakresie, bo będzie to dla nich oznaczało spadek kosztów. Średnia cena kompletu badań finansowanych z budżetu państwa na jedną ciężarną kobietę to ok. 1 tys. zł. Wykonanie tych samych badań w placówkach prywatnych kosztuje co najmniej dwa razy więcej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami badania prenatalne wykonuje się u kobiet w ciąży, które spełniają co najmniej jedno z kryteriów: mają powyżej 35 lat, wystąpiły zaburzenia u płodu lub dziecka z poprzedniej ciąży, pojawiły się zaburzenia genetyczne u ciężarnej lub u ojca dziecka, stwierdzono znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą genetyczną, okazało się, że wynik badania USG lub badań biochemicznych w czasie ciąży jest nieprawidłowy, co może oznaczać zwiększone ryzyko wady genetycznej.

Badania prenatalne pozwalają m.in. na wykluczenie istnienia wad rozwojowych i genetycznych, dokładne wyliczenie (określenie) ryzyka wystąpienia chorób genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau'a. Ich wykonanie umożliwia także wyodrębnienie grupy ciężarnych kobiet z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zagrożenia porodem przedwczesnym.

Konsultacje u specjalistów

Wiedzą dotyczącą ciąży w najbliższy weekend (21-22.05) podzielą się w Białymstoku specjaliści. Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia w godz. 12.00-18.00 w Alfa Centrum będzie można uzyskać bezpłatne porady położnych, ginekologa, farmaceuty, dietetyka czy dermatologa. Zainteresowani znajdą odpowiedzi na pytania: jakich leków nie należy stosować w trakcie ciąży, jak zaplanować dietę, która najlepiej będzie służyć młodej mamie i dziecku, jak radzić sobie ze zmianami skórnymi czy rozstępami, jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży.

Konsultacje odbędą się w ramach akcji profilaktycznej "Ciąża pod opieką diagnosty i farmaceuty".

Wydarzenie organizują studenckie organizacje Młoda Farmacja oraz Kreatywny Diagnosta Laboratoryjny wraz z Alfa Centrum.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1732 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39