Celem inicjatywy jest przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
W organizację obchodów aktywnie włączyły się m.in.: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, czy Komenda Główna Policji.
W tym roku od poniedziałku (23.02) do soboty (28.02) zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, wyłonionych w ramach projektu "Wzmacnianie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem i umocnienie pozycji świadka" oraz podmiotów, które otrzymały dotację w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00. Informacji prawnej będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.
W województwie podlaskim pomoc jest udzielana w dwóch ośrodkach. Pierwszy z nich to Filia Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Białymstoku Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych przy ul. Świętojańskiej 22 lok. 1 (tel. 85 732 82 20). Drugi to Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT przy ul. Noniewicza 91 (tel. 87 565 02 58).
lukasz.w@bialystokonline.pl