Ulica Jana Kilińskiego w Białymstoku to miejsce o niezwykłej historii. Położona w samym sercu miasta stanowi jedną z najstarszych ulic Białegostoku, sięgającą czasów przedwojennych. Ulicę rozpoczyna Pałacyk Gościnny, wzniesiony przez rodzinę Branickich, który dzisiaj służy jako miejsce ceremonii ślubów cywilnych. W przeszłości ulica ta wyznaczała inne granice i biegła w kierunku dzisiejszej ulicy Legionowej.
W miejscu, w którym dziś stoi pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, prawdopodobnie znajdowały się stawy. W XIX wieku ulica ta była centrum rozwoju przemysłowego, z licznymi fabrykami, co sprawiło, że stała się sercem przemysłowego Białegostoku. Przed I Wojną Światową zbudowano na niej słynny hotel Ritz, a do 1938 roku mieścił się tam także jedyny teatr w mieście, powstały na terenie dawnej fabryki. Obecnie ulica ta jest miejscem, w którym znajdują się liczne kamienice, w których mieszczą się placówki kultury oraz lokale gastronomiczne. Jak co roku, Dom Kultury "Śródmieście" w Białymstoku zaprasza mieszkańców do wspólnej celebracji pamięci tej ulicy.
- Tradycyjnie jednostki miejskie kultury wspólnie z zaprzyjaźnionymi instytucjami kultury w Białymstoku organizują Święto Ulicy Jana Kilińskiego. Prezydent Miasta Białegostoku zechciał objąć wydarzenie honorowym patronatem, za co bardzo dziękujemy. Tradycyjnie przeniesiemy się w epokę lat 20. i 30. bo mieszkańcy bardzo polubili tę epokę. Wiemy to, bo ogłaszając konkurs na stylizację z tego okresu mieszkańcy tłumnie przychodzą na tę ulicę właśnie w takich strojach - mówi dyrektor Domi Kultury "Śródmieście" w Białymstoku, Wojciech Bokłago.
Organizatorzy przygotowali bogaty program atrakcji
W ramach tegorocznego Święta Ulicy Jana Kilińskiego, Dom Kultury "Śródmieście" w Białymstoku wspólnie z Galerią im. Sleńdzińskich w Białymstoku oraz Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowali program, który zapełni atrakcje na cały dzień. Do projektu zostały również zaangażowane Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, Niezależna Galeria Sztuki Marchand, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku oraz Sljedzik Sklep z pamiątkami.
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przygotuje w tym roku pokaz mody nawiązujący do epoki lat 20. i 30. Oczywiście na miejscu będą również wspaniałe samochody z tego okresu, co mieszkańcy Białegostoku bardzo sobie cenią. Wspólnie z naszymi restauratorami przygotowaliśmy wyjątkową ofertę kulinarną. Zdradzę tajemnicę, będzie potrawa śledzik z chałwą. Warto ją spróbować - zapowiada Wojciech Bokłago. - Dodam, że na ulicy będą się działy koncerty, spektakle, prezentacje i pokazy - dodaje dyrektor.
Galeria im. Slendzińskich zaprosi białostoczan do Teatru Palace, czyli jedynego teatru, który działał w Białymstoku do 1938 roku. Dima Maklakova wcieli się w rolę Aleksandra Wertyńskiego, gwiazdę tamtych czasów, który po ucieczce z Rosji występował w Białymstoku. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na zwiedzanie wystawy "Sledź w porcelanie. (Po białostocku)", której wernisaż odbędzie się w nadchodzący piątek. Instytucja z okazji Święta Ulicy Jana Kilińskiego skupi się na zabawach i grach dla najmłodszych, w tym również takich, które były popularne w latach 20. i 30. A to nie wszystko, co czeka białostoczan w nadchodzącą niedzielę.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Więcej informacji: Święto Ulicy Jana Kilińskiego
24@bialystokonline.pl