Jednak nie Krywlany? Pojawiła się inna propozycja na lokalizację lotniska

2024.07.26 15:44
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kołaki Kościele lokalnym radnym przedstawiono propozycję budowy lotniska na terenie tejże gminy. Pomysłem podzielili się przedstawiciele Stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok.
Jednak nie Krywlany? Pojawiła się inna propozycja na lokalizację lotniska
Fot: UM Białystok

We wtorek (23 lipca) podczas trzeciej sesji Rady Gminy Kołaki Kościelne przedstawiono radnym wizję utworzenia lotniska na terenie gminy Kołaki Kościelne. Propozycję przedłożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok.

- Województwo podlaskie to biała plama, jeśli chodzi o infrastrukturę lotniczą. Nie mamy na terenie naszego województwa żadnego czynnego lotniska komunikacyjnego. Najbliższe lotnisko komunikacyjne jest pod Olsztynem, w Szymanach. (…) Wszystkie dotychczasowe koncepcje lokalizacji lotniska na terenie naszego regionu, na terenie naszego województwa opierały się o centralny punkt – Rynek Kościuszki w Białymstoku. Były analizowane różne warianty: aktualne lotnisko sportowo-rekreacyjne w Krywlanach, Żuki, Topolany, Saniki, a także Nowe Chlebiotki – powiedział prezes stowarzyszenia Karol Halicki.

Dodał również, że w ostatnim czasie z uwagi na sytuację geopolityczną zaktualizowano mapę regionu i brane dotąd pod uwagę koncepcje. Rozważany wcześniej pomysł, dotyczący budowy lotniska na wschód od Białegostoku jest już nieaktualny. Powodem odstąpienia od tej lokalizacji jest bliska odległość od granicy państwowej, a także położone tam tereny objęte ochroną środowiska. Jak donosi Grupa Medialna Narew - po wnikliwych analizach i dyskusjach z ekspertami stowarzyszenie wyłoniło dwie potencjalne lokalizacje: Nowe Chlebiotki i Kołaki Kościelne.

Karol Halicki jest zdania, że budowa lotniska w gminie Kołaki Kościelne przyniosłaby korzyści takie jak rozwój gminy i regionu.

- Lotnisko zapewni miejsca pracy. Lepszą przyszłość dla państwa dzieci. Rozwój gminy. Bardzo wysokie wpływy także z podatków od nieruchomości. Jest to wizja, która może zmienić los wszystkich tutaj obecnych – mówił Karol Halicki i jednocześnie prosił lokalne władze o poparcie.

Jeśli w gminie Kołaki Kościelne powstałoby lotnisko, miałoby zajmować one od 600 do 800 hektarów ziemi - informuje Grupa Medialna Narew. Pas startowy miałby się znaleźć wzdłuż istniejącej drogi ekspresowej S8. Podczas spotkania z lokalnymi radymi przedstawiciele Stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok zaprezentowali też minusy przyszłego lotniska. Wśród nich pojawiły się: hałas i ryzyko wyburzeń oraz wysiedleń ludności.

W chwili obecnej, stowarzyszenie poszukuje gruntów i nieruchomości na lądowisko – np. łąki, którą można byłoby wykorzystać na lądowanie cywilnych, rekreacyjnych i sanitarnych samolotów. Ponadto potrzebna jest też instalacja aparatury meteorologicznej. Miałaby ona dokonywać pomiaru wiatru, nasłonecznienia, opadów czy badać stopień wilgotności powietrza.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1871 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39