Dom

Jaki powinien być idealny pokój do nauki?

2015.09.01 00:00
Prawidłowo przygotowany pokój do nauki będzie służył przez wiele lat. Dlatego, podejmując decyzję o jego urządzeniu przed pierwszym wrześniowym dzwonkiem, warto poświęcić chwilę na dobre zaplanowanie wszystkich szczegółów.
Jaki powinien być idealny pokój do nauki?
Fot: fotolia.com

Dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza wpływa na koncentrację i efektywność uczenia się. Ważna jest również dobra izolacja akustyczna czy odpowiednia kolorystyka. Im lepiej zaplanujemy przestrzeń, tym chętniej dzieci będą przebywać, uczyć się i bawić w swoim pokoju.

Gdzie urządzić pokój ucznia?

Pokój do nauki nie tylko powinien, ale wręcz musi być wielofunkcyjny. Należy wykorzystać do maksimum przestrzeń, którą dysponujemy i zaadaptować ją pod kątem potrzeb malucha. W mieszkaniach jednokondygnacyjnych pokój ucznia warto ulokować w pomieszczeniu odległym od pokoju dziennego i kuchni. W ten sposób zapewnimy dziecku nie tylko intymność i prywatność, ale i ochronimy je od gwaru codziennego życia.

Światło dzienne i świeże powietrze są najważniejsze

Okna są podstawowym wyposażeniem pokoju do nauki. Ich wielkość, rozmieszczenie i kształt przekładają się na zdrowie oraz prawidłowy rozwój ucznia. Światło słoneczne dostarcza organizmowi witaminy D, a jej brak powoduje m.in. kruchość kości. Nie należy zapominać, że złe oświetlenie biurka jest częstą przyczyną problemów ze wzrokiem.

Równie ważna jak światło jest naturalna wentylacja wnętrz. Regularne wietrzenie pomieszczenia do nauki pomaga m.in. zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Świeże powietrze poprawia także koncentrację.

Warto pamiętać, że hałas docierający z zewnątrz może nie tylko powodować wybudzenie ze snu, ale też rozpraszać w czasie nauki. Dlatego też należy zadbać o dobrą izolację akustyczną poprzez zastosowanie niektórych materiałów, np. drewna, korka czy tekstyliów.

Pokój dziecka na poddaszu – jakie okna?

W takim wypadku najlepsze będą okna dachowe, które wpuszczają do środka dwa razy więcej światła słonecznego niż te zwykłe, pionowe. Istotny jest tutaj także sposób ich otwierania – do pokoju dziecięcego poleca się modele z systemem otwierania górnego, wtedy maluchy nie są w stanie sięgnąć do zamontowanego wysoko uchwytu i otworzyć okna bez pomocy rodziców.

Praktyczne porady

Pamiętajmy, że urządzając pokój dziecka, warto zapytać je o zdanie, a w przypadku starszych uczniów – aktywnie zaangażować je w wybór kolorystyki, dekoracji lub mebli. Wnętrze powinno odzwierciedlać zainteresowania pociechy, a także stymulować jej kreatywność.

Dobierając meble do pokoju nauki, powinniśmy kierować się także funkcjonalnością. Stół lub biurko przeznaczone do pracy powinny mieć blat o szerokości co najmniej 120 centymetrów. Dzięki temu uczeń pomieści na nim wszystkie niezbędne rzeczy. Dobrą inwestycją jest zakup takich sprzętów, które pozwalają na regulację wysokości. Dzięki temu meble będą „rosnąć” wraz z ich użytkownikiem.

Własny pokój to dla dziecka prawdziwe, małe królestwo. Urządzając przestrzeń zróbmy więc wszystko, by nasza pociecha czuła się tam bezpiecznie i komfortowo. Jasne i pełne świeżego powietrza wnętrze sprawi, że dzieci chętniej zasiądą do odrabiania lekcji. A spokojny sen po dniu pełnym wrażeń zapewnią np. zaciemniające rolety.

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl

1437 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39