Okazuje się, że jedynie 9% mieszkańców Podlasia nie ma problemów z wybraniem optymalnej oferty turystycznej. Nie zawsze informacje na temat miejsca wypoczynku zawarte w katalogach touroperatorów są precyzyjne, a przez to często wprowadzają w błąd.
Rady ekspertów:
Kiedy wyjechać, kiedy kupić
Wszystko zależy od naszego budżetu oraz preferencji związanych z pogodą.
- "Osobom ciężko znoszącym upały nie polecamy wyjazdów do Hiszpanii czy Egiptu w samym środku lata, kiedy temperatura w tych rejonach świata nierzadko przekracza 40 stopni Celsjusza." - mówi Urszula Wardzińska dyr. Cristal Travel Lufthansa City Center.
- "Warto również pamiętać że wyjazdy przed sezonem czyli w czerwcu czy pod koniec maja są znacznie tańsze niż te same propozycje katalogowe po sezonie czyli we wrześniu. Najwyższe ceny w większości hoteli mamy na przełomie lipca i sierpnia czyli w szczycie sezonu." - dodaje Urszula Wardzińska.
Tanio i mając do dyspozycji najbogatszą ofertę kupimy wyjazd w ofercie first minute, jednak w dalszym ciągu najbardziej atrakcyjne cenowo są wyjazdy typu last minute. Prawdziwa oferta tego typu często oznacza, że mamy co najwyżej kilka dni na załatwienie wszystkich formalności i wyjazd. Taki wyjazd może się wiązać z niedogodnościami np. nie będziemy znali dokładnego miejsca zakwaterowania i dopiero po przyjeździe zostanie nam przydzielony hotel i pokój.
Wybór miejsca
W zależności od tego czy jedziemy w romantyczną podróż we dwoje, czy też na rodzinny wyjazd w małymi dziećmi. Kupując wycieczkę w biurze podróży jego pracownicy powinni nas poinformować o charakterze kurortu, który wybieramy. Niektóre miejsca takie jak Ibisa czy Rodos od lat okupowane są przez młodzież lubiącą pobawić się na wakacjach. Dlatego większość miasteczek na obu tych wyspach nie nadaje się na urlop z małym dziećmi.
Odległość od morza czy plaży
Czytając katalog możemy natknąć się na dość nieprecyzyjne sformułowanie, że wybrany przez nas hotel znajduje się 300 m od morza. Wtedy należy zapytać czy jest to odległość do plaży czy skalistego urwiska lub portu rybackiego. To informacja szczególnie istotna dla rodzin z dziećmi.
Wybór hotelu
Również zależy od formy naszych wakacji. Jeśli jedziemy na wakacje z małymi dziećmi lepiej wybrać położony na uboczu, ale równocześnie jak najbliżej plaży ośrodek. Warto wybrać hotel, który posiada własną plażę. Dzięki temu nie będziemy zobligowani do wykupienia parasoli czy leżaków. Z kolei osoby, które podróżują z grupą przyjaciół lub we dwoje mogą być zainteresowane nocnym życiem. W takiej sytuacji lepiej wybrać hotel lub pensjonat położony blisko centrum kurortu, gdzie najczęściej znajdują się liczne tawerny, kawiarenki czy dyskoteki i kluby.
Klimatyzacja w hotelu
"Co de facto oznacza sformułowanie, na które często natykamy się w katalogach - klimatyzacja w hotelu. Te kwestie również warto zbadać przed wyjazdem, gdyż z powyższej frazy wcale nie wynika, że będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji u siebie w pokoju, przez całą dobę i bezpłatnie." - mówi Urszula Wardzińska. Niektórzy hotelarze mają zainstalowaną klimatyzację jedynie w miejscach publicznych takich jak lobby czy jadalnia. Inni nakładają dodatkowe opłaty za korzystanie z klimatyzacji w określonych miesiącach lub godzinach. Warto dokładnie się dowiedzieć czy faktycznie będziemy mogli korzystać z klimatyzacji bezpłatnie i w dowolnych godzinach.
Kategoryzacja hoteli
Każdy kraj prowadzi własną kategoryzację obiektów hotelowych. I tak trzy gwiazdkowy hotel w Egipcie czy Tunezji ma znacznie niższy standard usług niż trzygwiazdkowy hotel w Grecji czy Hiszpanii. W związku z tym zawsze warto się spytać w biurze podróży czy dana kategoria został przyznana kompleksowi przez miejscową organizację turystyczną czy też przez danego touroperatora. Niektórzy organizatorzy wyjazdów dodatkowo podają oceny swoich klientów, którzy co roku wypełniają ankiety oceniające dany obiekt.
Samolot
Wyjeżdżając na wakacje z małym dzieckiem powinniśmy pomyśleć o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze zawsze starajmy się wybrać hotel czy pensjonat położony w miarę blisko lotniska tak by po przylocie na miejsce nie czekała nas 5-cio godzinna podróż autobusem do miejsca zakwaterowania a potem z powrotem na lotnisko. Warto też spytać o godziny przylotu i odlotu czarteru tak byśmy nie musieli budzić naszego malucha o drugiej w nocy by zdążyć na samolot.
Doba hotelowa
"Przy okazji godzin wylotów warto również pamiętać o długości doby hotelowej. Zazwyczaj zaczyna się ona między 13 a 14 a kończy pomiędzy 11 a 12 następnego dnia. Jeśli przylecimy na miejsce o 7 rano możemy mieć poważne problemy z zakwaterowaniem i całe przedpołudnie po nieprzespanej nocy będziemy musieli spędzić w hotelowym lobby czekając na pokój. Tak wczesny przyjazd do naszego kurortu oznacza jeszcze inne trudności, a mianowicie to, że poprzedniej nocy musieliśmy już o północy koczować na lotnisku." - radzi Urszula Wardzińska dyrektor Cristal Travel Lufthansa City Center. Podobnie wygląda kwestia powrotów. Jeśli wylot planowany jest na 23:00 to oznacza to, że połowę dnia będziemy musieli czekać bez dostępu do pokoju na transfer lub zapłacić za dodatkową dobę.
Posiłki - napoje w cenie?
Obecnie można wybrać pięć różnych form wyżywienia. W przypadku all inclusive wszelkie napoje, nawet te alkoholowe są dostępne w cenie pakietu. Jednak w przypadku wykupienia wczasów z dwoma posiłkami dziennie tzw. half board (HB) czy z trzema tzw. full board (FB) nie zawsze napoje uwzględnione są w cenie, dlatego warto się o to spytać przed wyjazdem.
Ubezpieczenie
W cenę wyjazdu touroparator ma obowiązek wliczyć koszty ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków oraz od kosztów leczenia. Jeśli nie zamierzamy uprawiać na miejscu sportów ekstremalnych takie ubezpieczenie zazwyczaj w zupełności wystarcza.