Jak się nie przejeść na święta?

2009.12.24 00:00
Już dziś całymi rodzinami zasiądziemy przy suto zastawionym stole wigilijnym. Widok różnorakich potraw, większa niż zwykle liczba osób przy stole, a także świąteczna atmosfera sprawia, że jemy więcej niż zazwyczaj.

Od stołu wstajemy ociężali, senni, czasem z bólem brzucha. Powodem jest nie tyle niewłaściwa jakość przygotowanych dań, ile wielkość i ilość porcji jaką nakładamy na talerz. Uczucie sytości, które normalnie każe nam zakończyć posiłek, w tym dniu jakby przestaje funkcjonować, albo po prostu je ignorujemy. Co zatem zrobić aby zachować dobre samopoczucie, a jednocześnie nie rezygnować z kolejnego przepysznego świątecznego dania? Umiar zachowajmy już na etapie zakupów. Zjeść dobrze nie oznacza przecież dużo. Wszelkie potrawy, a szczególnie te przygotowywane na wigilię smakują najlepiej w tym dniu, a nie przez kilka kolejnych.

Podtrzymując tradycję próbujmy wszystkich dań. Pamiętajmy jedynie o dostosowaniu wielkości porcji do zapotrzebowania organizmu. Podczas świątecznych dni spożywamy przeciętnie 5-6 tys. kalorii - dwukrotnie więcej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie. Zatem może zamiast czterech - wystarczą dwa pierogi z kapustą, a dwie porcje ryby niech zastąpi jedna. Pamiętajmy również żeby wszystkie potrawy jeść powoli - dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia posiłku mózg wysyła sygnał do żołądka, że jest najedzony. Możemy także zmniejszyć ilość kalorii zjadanych podczas świąt ograniczając lub całkiem rezygnując z pieczywa oraz takich dodatków jak frytki, ziemniaki, makarony, ryż i kasze. Zastąpmy je sałatkami i surówkami. Mięsa najlepiej wybierać pieczone, bez tłustych, sosów, podobnie postępując z wędlinami i rybami. Pozwoli to nam zachować dobre samopoczucie oraz będziemy mieli satysfakcję wciskając się w sylwestrową suknię lub garnitur. Jednak jeśli zdarzy się nam poczuć ociężałym, zawsze możemy wstać od stołu i pójść chociażby na spacer. Nie dość, że przestaniemy jeść to dodatkowo się dotlenimy.

Przybliżona "kaloryczność wigilii" - porcje 100 g:
barszczyk z uszkami - 70 kcal,
kapusta z grzybami - 80 kcal,
kapusta z grochem - 200 kcal,
karp smażony - 190 kcal,
karp w szarym sosie - 135 kcal,
ryba po grecku - 150 kcal,
ryba gotowana - 140 kcal,
śledzie w śmietanie- 100 kcal,
śledzie w oleju - 300 kcal,
carpaccio z łososia - 260 kcal,
pierogi z kapustą i grzybami - 250 kcal,
kutia - 250 kcal,
sernik wiedeński - 480 kcal,
sernik z rodzynkami - 330 kcal,
makowiec - 400 kcal,
szklanka kompotu - 200 kcal.
Spróbowanie po jednej porcji każdej potrawy dostarczy 3565 kcal.

E.S.

1703 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39