Biegać trzeba nie tylko dużo, ale też z głową
Pod względem fizycznym Jagiellonia jest do sezonu 2018/2019 przygotowana więcej niż dobrze i chyba nikt nie ma zamiaru z tym dyskutować. Podopieczni Ireneusza Mamrota musieli przez kilka tygodni łączyć rozgrywki ligowe z kwalifikacjami do europejskich pucharów, a mimo to w żadnym starciu nie było widać, by w końcowej fazie rywalizacji brakowało im sił.
To, że Duma Podlasia kondycyjnie wygląda okazale, potwierdzają także statystyki z systemu TRACAB. Żółto-Czerwoni w klasyfikacji przebiegniętych kilometrów wprawdzie nie przodują, ale ze średnią 112,77 km na mecz zajmują wysokie 5. miejsce w lidze. Warto jednak zaznaczyć, że w futbolu liczba przemierzonych kilometrów nie jest najważniejsza, co doskonale obrazuje sytuacja szczecińskiej Pogoni. Piłkarze tego zespołu biegają jak na razie najwięcej (średnia 113,94 km na mecz), a mimo to - razem z Cracovią - okupują ostatnie miejsce w tabeli.
Szybcy skrzydłowi to mit?
Już bardzo dawno temu utarło się, że Jagiellonia ma niezwykle szybkich skrzydłowych. Fakt, zawodnicy ze stolicy Podlasia wykonują dużo sprintów (103 na mecz - 4. wynik w lidze), ale w czubie klasyfikacji przedstawiającej piłkarzy, którzy rozwinęli największe prędkości próżno szukać Jagiellończyków. Przemysław Frankowski zajmuje pod tym względem dopiero 91. miejsce (33,06 km/h), zaś Arvydas Novikovas okupuje lokatę numer 89 (33,08 km/h).
Najwyżej z graczy wicemistrzów Polski został sklasyfikowany Łukasz Burliga. Prawy defensor znajduje się na pozycji 52. (33,42 km/h). Liderem - noszącym miano znanego z kreskówek Strusia Pędziwiatra - jest jak na razie Mateusz Cholewiak. Zawodnik Śląska Wrocław zdołał osiągnąć prędkość na poziomie 34,89 km/h.
Jak działa TRACAB?
Technologia pozwalająca mierzyć dokonania piłkarzy obecna jest na ekstraklasowych stadionach od rundy wiosennej sezonu 2017/2018.
Na system TRACAB składa się sześć kamer oraz serwer z urządzeniami dodatkowymi. Technologia optyczna TRACAB wykorzystuje obrazy, by ustalać pozycję na boisku wszystkich przemieszczających się obiektów, czyli piłkarzy, sędziów oraz piłki. Na tej podstawie generowane są później odpowiednie koordynaty. Powstałe statystyki obejmują m.in. liczbę przebiegniętych kilometrów, liczbę sprintów, tempo poruszania się po boisku, maksymalną prędkość czy też boiskową pozycję.
rafal.zuk@bialystokonline.pl