Nowo uruchomiony system ma w założeniu ograniczyć gigantyczne kolejki do pośredniaka, być bezpłatny i wygodny. Do wyboru jest pełny i uproszczony sposób rejestracji. W przypadku tej pierwszej po zarejestrowaniu się osobie bezrobotnej zostanie wyznaczony termin wizyty u pośrednika. Osobom z prawem do zasiłku termin zostanie wyznaczony w ciągu 7 dni, a osobom bez tego prawa – w ciągu 30 dni.
- Korzystanie z trybu pełnego daje możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy i uzyskania statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy bez konieczności wizyty w urzędzie – wyjaśnia Jolanta Tulkis, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Ten tryb wymaga jednak posiadania przez bezrobotnego bezpiecznego podpisu elektronicznego, który kosztuje niemało – od 100 do 300 zł. Ponadto wymagane jest także załączenie skanów wszystkich niezbędny dokumentów potrzebnych przy normalnej rejestracji.
Wniosek można też opatrzyć podpisem potwierdzonym profilem zaufanym w ePUAP, czyli w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Jest to jednak czasochłonne – wnioskodawca musi najpierw wypełnić wniosek na stronie, a następnie udać się do właściwej swojemu miejscu zamieszkania placówce urzędowej: do ZUS, urzędu skarbowego bądź urzędu wojewódzkiego.
Jak dowiedzieliśmy się w PUP, w Białymstoku w pierwszym dniu możliwości dokonania rejestracji przez internet skorzystało z niej zaledwie 5 osób. Wszystkie wybrały drugie sposób rejestracji - uproszczony. Tryb uproszczony oznacza, że zarejestrowani będą musieli udać się do urzędu, aby potwierdzić dane z wniosku. Pełna rejestracja dokona się także po dostarczeniu urzędnikowi wszystkich niezbędnych dokumentów, a więc de facto, wszystko zostaje po staremu.
joanna.k@bialystokonline.pl