Straż Miejska sprawdza sklepy w Białymstoku. Chodzi o konkretną rzecz

2024.06.24 11:31
"Alkohol nie dla nieletnich" to hasło przyświecające akcji białostockiej Straży Miejskiej, która prowadzi wzmożone kontrole punktów sprzedaży wysokoprocentowych trunków. Jej celem jest respektowanie zakazu sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim.
Straż Miejska sprawdza sklepy w Białymstoku. Chodzi o konkretną rzecz
Fot: Straż Miejska w Białymstoku

Białostoccy funkcjonariusze sprawdzają, czy w sklepach w widocznym miejscu znajduje się informacja o zakazie sprzedaży alkoholu nieletnim oraz jego szkodliwości. Jak podkreślają strażnicy miejscy - obowiązek ten definiuje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Czas akcji również nie jest przypadkowy. Z uwagi na okres letni, od wielu lat daje się zaobserwować popyt na wysokoprocentowe trunki. Dotyczy to szczególnie osób młodych.

Działania Straży Miejskiej w Białymstoku ukierunkowane są na uświadamianie i profilaktykę. Funkcjonariusze informują, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. W przypadku wątpliwości co do wieku młodej osoby, sprzedawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek poprosić kupującego o okazanie dokumentu tożsamości.

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród nastolatków. najnowsze badania wskazują, że przynajmniej raz w życiu piło go 84 proc. dzieci w wieku 15-16 lat i 96 proc. młodzieży między 17 a 18 rokiem życia.

Jakie mogą być następstwa spożywania alkoholu?

Problemy alkoholowe już w nastoletnim wieku pociągają za sobą szereg konsekwencji: psychicznych i fizycznych. Naukowcy z University of Illinois w Chicago udowodnili, że spożywanie alkoholu przed 21. rokiem życia doprowadza do uszkodzenia ciała migdałowatego odpowiadającego za przetwarzanie emocji w tym np. strachu.

Młodzi pijący mogą więc mieć problemy z regulowaniem emocji albo zachowywać się agresywne, ale także typowo neurologiczne objawy takie jak: obniżenie aktywności psychicznej, zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość oraz skłonność do sięgania po inne używki.

Problemy fizyczne to m. in.: zaburzenia akcji serca, zmiany w funkcjonowaniu nerek, wątroby, trzustki i żołądka.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1116 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39