- Jest mi niezmiernie miło powiadomić, że Teatr Dramatyczny w Białymstoku w pierwszej połowie maja organizuje premierę przedstawienia "Hobbit" Tolkiena w reżyserii Grzegorza Suskiego - mówił na konferencji prasowej dyrektor placówki Piotr Półtorak. - Mamy licencję na trzyletnie pokazy w Polsce.
Spektakl wierny Tolkienowi
- To będzie wersja sceniczna książki "Hobbit" Tolkiena - zapowiada Grzegorz Suski. - Postanowiliśmy zrobić "Hobbita" tak, jak chciał Tolkien. Będzie więc to spektakl oparty na mitologii, bez współczesnych wstawek.
Dlaczego spektakl zostanie zrealizowany w Białymstoku?
- Na scenie zagrają 33 osoby. Tylko tutaj mogłem znaleźć taką dużą obsadę - przyznaje reżyser.
Jak zaznacza dyrektor Piotr Półtorak, "Hobbit" będzie spektaklem familijnym: - Kierujemy go do jak najszerszego grona odbiorców. Zależy mi, żeby widzowie chcieli obejrzeć ten spektakl.
Reżyser dodaje: - Chcemy zrobić bardzo ciekawe widowisko. Duże znaczenie ma też fakt, że w Białymstoku istnieją świetne pracownie, które zajmują się sztuką kostiumograficzną czy charakteryzacją. Mamy nadzieję, że spektakl zainteresuje widza młodego.
Prace nad pozyskaniem licencji trwały blisko rok. Grzegorz Suski opowiada, że gdy adaptacja zyskała akceptację hollywoodzkiej agencji, nie było już też zastrzeżeń do kwestii artystycznych związanych z wystawieniem sztuki. Grzegorz Suski jest nie tylko reżyserem i autorem scenariusza, odpowiada także za choreografię i muzykę. Scenografię przygotuje Sławomir Czyż, a kostiumy - Anna Czyż.
Podróż w krainę wyobraźni
W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział także aktorzy: Monika Zaborska, Marek Cichucki, Piotr Szekowski i Franciszek Utko. Piotr Szekowski - odtwórca roli Thorina - opowiedział o zadaniach, jakie postawił mu reżyser.
- Dysponując jedynie środkami ludzkimi, mam ciekawe wyzwanie, zbudować z ciała, umysłu i emocji postać Krasnoluda - kim jest, jaki jest Thorin? Szukam odpowiedzi na te pytania w literaturze, ale inspiruje się też innymi źródłami - filmu jeszcze nie oglądałem. Na tym według mnie polega największa trudność tej roli - znalezienie fizyczności i emocjonalności krasnoludzkiej. Atrakcyjne dla postaci Thorina w przebiegu przedstawienia jest także to, że ma dwa kluczowe momenty - zwroty, które zmieniają diametralnie jego życie. Nie budujemy jednocześnie alegorii tej postaci - nie doszukujemy się żadnych skojarzeń do współczesności. Chodzi o podróż w wyobraźni - aktor ma tak użyć swojej wyobraźni i tak wejść w postać, żeby zabrać widza w podróż w ten inny świat - mówił aktor.
Rolę Bilba reżyser powierzył Markowi Cichuckiemu.
- Mój bohater miał szczęście znaleźć się u boku wspaniałych nauczycieli, którzy pomogli mu być odważnym, prawym, postępującym w zgodzie ze swoim sumieniem. Co ważne, gdy nauczyciele Bilba postępowali wbrew głoszonym przez siebie zasadom, nie zmuszali go, aby postępował jak oni. Pozostawał w zgodzie z własnym sumieniem - tłumaczył aktor.
Kaskaderzy, akrobaci, a w finale smok
Twórcy zapowiadają, że spektakl będzie polską prapremierą. Przedstawienie powstaje z ogromnym rozmachem scenograficznym i kostiumowym. Na scenie widzowie zobaczą prawie cały zespół teatru, wzmocniony kaskaderami i akrobatami. Bezkompromisowa inscenizacja oparta będzie na wszystkich znanych postaciach z książki. W finale spektaklu pojawi się nawet smok Smaug. "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią zjednoczyć się przeciwko złu. Twórcy mają nadzieję, że dzięki temu spektaklowi powstanie nowa kategoria przedstawień teatralnych: spektakl przygodowy. Traktują dzieło Tolkiena z wielkim pietyzmem, dzięki temu nic nie straci ono ze swojego charakteru.
Obecny na konferencji prasowej Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, przyznał, że spektakl zapowiada się niezwykle ciekawie i zadeklarował swoją obecność na premierze.
- Przedstawienie powstaje z dużym rozmachem scenograficznym i kostiumowym. Dzięki teatrowi wszyscy będziemy mogli cofnąć się do czasów naszego dzieciństwa. Od Pana Dyrektora wiem, że na scenie będą także pewne niespodzianki. Zarząd województwa podlaskiego szczególnie cieszy również to, że do pracy nad spektaklem zostali zaangażowani niemal wszyscy aktorzy teatru - przyznaje marszałek Kosicki.
Bilety już dostępne
Już w środę (20.03) ruszyła sprzedaż biletów na majową premierę. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 16.00 na dużej scenie. Kolejne pokazy odbędą się w dniach 12-14 maja oraz 15-16 maja. Spektakl będzie grany przez całą drugą połowę maja, a potem w czerwcu. Szczegółowe terminy dostępne są na stronie internetowej Teatru Dramatycznego.
Już w sobotę (24.03) - z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena - Teatr Dramatyczny wraz z Pijalnią Czekolady E. Wedel zaprasza na czytanie książki "Hobbit". O godz. 10.30 z fragmentami powieści zapoznają młodych czytelników aktorzy: Jolanta Borowska, Arleta Godziszewska i Marek Cichucki. Wstęp na spotkanie jest wolny. Niespodzianek związanych ze spektaklem nie zabraknie także podczas dnia otwartego, który odbędzie się w niedzielę (31.03).
anna.d@bialystokonline.pl