Higienizacja zębów a zapobieganie chorobom przyzębia - co mówią eksperci?

2024.10.23 14:33
Higienizacja zębów sprawia, że uśmiech jest rozjaśniony i estetyczny, ale nie tylko. Należy ją wykonywać nie rzadziej niż raz do roku, a najlepiej dwa razy do roku. Dzięki regularnym zabiegom higienizacji jamy ustnej w zaufanym gabinecie stomatologicznym możesz zadziałać profilaktycznie i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przyzębia, takich jak np. zapalenie dziąseł, paradontoza.
Higienizacja zębów a zapobieganie chorobom przyzębia - co mówią eksperci?

Zabieg higienizacji zębów - skuteczna profilaktyka chorób przyzębia

Higienizacja zębów to jedna z podstawowych procedur stomatologicznych, która ma za zadanie przeciwdziałać schorzeniom przyzębia, takim jak m.in. paradontoza, która rozwija się na skutek długotrwałego stanu zapalnego wywołanego chorobotwórczymi drobnoustrojami. Bakterie razem ze śliną i resztkami jedzenia tworzą płytkę nazębną, która gromadzi się w miejscach, gdzie dziąsła stykają się z zębami, z czasem tworząc kamień nazębny. Na skutek niekorzystnych dla zdrowia jamy ustnej zmian pojawia się mineralizacja kamienia, aby go skutecznie usunąć, musisz skorzystać z profesjonalnego zabiegu higienizacji zębów. Procedura ta składa się z kilku etapów, które obejmują:
- skaling,
- piaskowanie,
- polerowanie,
- fluoryzację,
- profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej.

Higienizację przeprowadza doświadczona higienistka stomatologiczna lub lekarz dentysta, cała procedura trwa od 40 do około 60 minut. Zastanawiasz się, czy to bolesny zabieg? Nie, choć momentami możesz czuć nieznaczny dyskomfort. Cena pełnej higienizacji stomatologicznej waha się od 300 do 450 złotych. Jedną z najnowocześniejszych metod zapobiegania paradontozie oraz innym chorobom przyzębia jest GBT (Guided Biofilm Therapy). Zabieg składa się aż z 8 etapów i jest dokładniejszy od standardowej higienizacji zębów. Procedura pozwala specjaliście na usunięcie szkodliwej płytki bakteryjnej (tzw. biofilmu). Jaka jest orientacyjna cena GBT? Jego koszt to około 450-500 złotych.


Higienizacja zębów - poznaj zalecenia po zabiegu

Zastanawiasz się, co można, a czego nie należy robić po higienizacji jamy ustnej? Jeśli chcesz cieszyć się osiągniętym rezultatem maksymalnie długo, pamiętaj o przestrzeganiu podstawowych zaleceń pozabiegowych – jakich? Przez około 1-2 godziny po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego wstrzymaj się od spożywania pokarmów oraz picia jakichkolwiek napojów (wyjątkiem jest woda mineralna). Przez około 2 dni od zabiegu higienizacji zębów stosuj białą dietę, czyli wyeliminuj z jadłospisu produkty o właściwościach barwiących płytkę nazębną. Wyeliminuj na ten czas z menu m.in.:
- kurkumę,
- czerwone wino,
- czarną kawę,
- mocną herbatę,
- buraki,
- curry,
- soki owocowe (np. sok z aronii, czarnej porzeczki).

Jeśli wystąpi u Ciebie po zabiegu chwilowa nadwrażliwość zębów, poczujesz ulgę, stosując specjalną pastę przeznaczoną do zębów nadwrażliwych. Wiedz, że dyskomfort minie samoistnie w ciągu kilku dni od wykonania higienizacji jamy ustnej.


Nie tylko higienizacja zębów - zadbaj o profilaktykę w domu

Ważnym elementem profilaktyki schorzeń przyzębia jest prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej w domu. Jak pokazuje praktyka, nie zawsze pacjenci prawidłowo wykonują czynności higieniczne w obrębie jamy ustnej. Aby w odpowiedni sposób zadbać o stan Twoich zębów, musisz zwrócić szczególną uwagę na wybór szczoteczki do zębów i odpowiednią technikę szczotkowania. Możesz porozmawiać na ten temat z higienistką stomatologiczną lub ewentualnie z lekarzem stomatologiem. Doświadczony specjalista przeprowadzi u Ciebie szczegółowy instruktaż mycia uzębienia i najlepiej doradzi, jaka szczoteczka do zębów będzie dla Ciebie odpowiednia. W gabinecie dowiesz się też, jaką pastę do zębów warto kupić oraz dlaczego tak ważne jest nitkowanie zębów lub, alternatywnie, korzystanie z irygatora. Jeśli korzystasz ze szczoteczki manualnej, pamiętaj, aby co 3 miesiące wymieniać ją na nową!

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1413 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39