W piątek (14.10) o godz. 17.30 rozpocznie się pierwsze w trzech spotkań pod wspólną nazwą "Franciszek Karpiński - duma Białegostoku, poeta, o którym marzył Adam Mickiewicz". W jego ramach odbędą się dwie prelekcje pn. "Słowa i dzieje" - Waldemar Smaszcz opowie o życiu i twórczości Franciszka Karpińskiego, a profesor Józef Maroszek o Białymstoku u schyłku I Rzeczpospolitej w czasach pobytu w mieście Karpińskiego. Dodatkowo zapowiedziane są dwie części muzyczne - muzyka XVIII w. i jej najwięksi kompozytorzy oraz pieśni i sielanki do słów Franciszka Karpińskiego w wykonaniu "Trio Romantico".
Kolejne spotkania odbędą się w listopadzie (pn. "Sztuka w kręgu mecenatu Branickich - Izabela z Poniatowskich Branicka i Franciszek Karpiński) oraz w grudniu (pn. "Franciszek Karpiński - poeta - jak pisał Zbigniew Herbert - wielki").
Cykl spotkań odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej znajdującym się przy ul. Kościelnej 1A.
4 października 2016 r. minęła 275. rocznica urodzin Franciszka Karpińskiego - największego poety epoki oświecenia, pamiętnikarza, dramatopisarza, tłumacza, publicysty, moralisty, twórcy i głównego przedstawiciela nurtu sentymentalnego w polskiej liryce, stawianego w panteonie najwybitniejszych twórców, mających nieocenioną rolę dla rozwoju polskiej literatury. Poety, który ze względu na miejsce, w którym powstały największe jego dzieła, może i powinien być wielką dumą Podlasia i samego Białegostoku. Stworzył tu takie utwory jak "Kiedy ranne wstają zorze", "Wszystkie nasze dzienne sprawy" czy "Bóg się rodzi – moc truchleje".
Oprócz utworów poetyckich, których powstanie związane jest z Białymstokiem, warto dodać, że sama nazwa Białystok po raz pierwszy pojawia się w literaturze właśnie za sprawą Karpińskiego.
ewa.r@bialystokonline.pl