Damian Kocur mówi o warsztatach w ramach projektu Filmowe Podlasie Edukuje!: "Celem warsztatów jest stworzenie kilku filmów (o długości do 15 minut) w oparciu o moją autorską metodę realizacji. Uczestnicy poznają alternatywne sposoby myślenia o kinie i realizacji filmu krótkometrażowego. Warsztaty mają za zadanie nie tylko zaznajomienie uczestników z podstawą techniczną realizacji filmów, podstawami pisania scenariusza itd., ale również stworzenie dzieła filmowego wykraczającego poza standardowy model: scenariusz - aktor - realizacja scen - montaż. Celem będzie przede wszystkim zachęcenie uczestników do wyjścia poza ich bezpieczny i wygodny obszar myślenia o filmie, zmotywowanie do zbliżenia się do świata, w którym żyją, poznania go i wreszcie zbliżenia do drugiego człowieka, który stać się ma tworzywem ich filmów. Spróbujemy wyjść poza standardowy podział na kino dokumentalne i fabularne. Zastanowimy się, kiedy film staje się filmem fabularnym, a kiedy jest dokumentem, gdzie przebiega ta granica podziału i czy w ogóle istnieje? Zadamy sobie fundamentalne pytanie: czego oczekujemy od kina jako widzowie, co przekonuje nas do jego wartości? Jak w prosty sposób, bez ogromnych nakładów technicznych, stać się również twórcą kina?".
Jak będą przebiegać warsztaty?
Warsztaty odbędą się w kilku sesjach. Podczas pierwszej (26-27 października) uczestnicy poznają m.in. podstawy tworzenia scenariusza, myślenia o filmie w kontekście bohater-historia oraz podstawy pracy z kamerą i dźwiękiem (zasady kadrowania, rodzaje kadrów i ich przydatność w budowaniu historii za pomocą obrazu, prezentacja sprzętu, kamer, aparatów, oświetlenia). Jako pracę domową będą mieli za zadanie dokończenie rozpoczętego scenariusza.
W czasie drugiej sesji (2-3 listopada) uczestnicy omówią pomysły i skonsultują scenariusze. Kolejna sesja (16-17 listopada) zakłada zajęcia plenerowe i realizacje filmu w oparciu o scenariusze, przejrzenie i omówienie nagranego materiału, wybór ujęć do tworzenia filmu na podstawie założeń scenariusza, finalny montaż filmów i ich prezentację. Najlepsze projekty zostaną pokazane podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W warsztatach może wziąć udział 12 osób, koszt to 100 zł. Nabór odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego. Należy go przesłać do 21 października.
Kim jest prowadzący?
Damian Kocur to wielokrotnie nagradzany twórca krótkometrażowych fabuł i dokumentów, tłumacz. Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego filmy były prezentowane i nagradzane na festiwalach na całym świecie, m.in. na AFI Docs, Camerimage, w Gdyni, Belgradzie i Cambridge. Na koncie ma m.in. film "Ślepnąc od świateł".
Filmowe Podlasie Edukuje! to cykliczne spotkania łączące zajęcia teoretyczne i warsztatowe, dzięki którym osoby zainteresowane tworzeniem filmów mogą liczyć na ciekawą i długofalową formę edukacji. To dobry wstęp do samodzielnego kręcenia filmów lub dalszych poszukiwań edukacyjnych w tym temacie. Do współpracy w ramach warsztatów są zapraszani znani i uznani filmowcy z Podlasia (Kasia Kijek, Przemek Adamski, Maciek Szupica, Grzesiek Nowiński, Rafał Samosiuk, Bartek Tryzna), kraju i świata (Izabela Plucińska, Marcin Sauter, Paweł Wysoczański, Svetłana Filipova, Monika Kuczyniecka, Yann Jouette, Piotr Matwiejczyk, Paweł Jóźwiak Rodan).
Szczegóły: Filmowe Podlasie Edukuje! - nabór na warsztaty filmowe
anna.d@bialystokonline.pl