Autorami wystawy są Piotr Białokozowicz i Mateusz Budzyński.
- Już w 1948 roku możemy mówić o stalinizmie w Polsce, który był kopią sowieckiego systemu terroru, opartego na kontroli wszystkich dziedzin życia. Państwo zostało całkowicie podporządkowane sąsiedniemu mocarstwu [...] Dominująca ideologia opanowała również kina. Jednym z ważnych narzędzi propagandy stała się paradokumentalna agitka, zakłamująca rzeczywistość, oddziałująca na emocje widza, tak by przekonać go do hasła politycznego albo nakłonić do konkretnego działania - mówi Piotr Białokozowicz.
Mateusz Budzyński dodaje: - Na wystawie zgromadziliśmy prawie 150 filmów dokumentalnych i fabularnych nagranych w Polsce w pierwszych latach powojennej rzeczywistości. Materiały, noszące często czytelne tytuły, m.in. "Wysiłkiem całego narodu", "Jutro jest bliższe", "Budowa systemem Trójkowym", w sposób jednoznaczny ilustrują czyn partii i narodu w odbudowie kraju i budowie nowej socjalistycznej rzeczywistości. Filmy znajdujące się w zaaranżowanej do tego sali kinowej, zostały zestawione ze zdjęciami Podlasia pokazującymi prawdziwą codzienność. Uzupełnieniem ekspozycji są wspomnienia mieszkańców Białegostoku, dotyczące prezentowanych wydarzeń".
Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 14.00 w sali wystaw czasowych Muzeum Wojska. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz też: Wystawa: "Film w służbie propagandy"
anna.d@bialystokonline.pl