W tym roku wyjątkowo Żubroffka odbyła się w czerwcu. Z uwagi na pandemię, zdecydowano o zmianie terminu - z zimowego na letni. Organizatorom zależało, by podczas Festiwalu można było się spotkać na żywo, obejrzeć filmy w realu. I dobrze się stało. Dzięki temu filmowymi wrażeniami można było się dzielić, dyskutować, czasem spierać. Warto było przeczekać te kilka miesięcy.
Żubroffka to przede wszystkim konkursy w kilku tematycznych blokach. O nagrody walczyło 126 filmów wyselekcjonowanych spośród ponad 3,5 tysiąca zgłoszeń z całego świata.
Jury Główne w składzie: Małgorzata Goliszewska, Ewa Borysewicz, Piotr Dylewski, Ville Jankeri i Matej Bobrik przyznało następujące nagrody:
GRAND PRIX Festiwalu ŻUBROFFKA 2021 – Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury w wysokości 12 000 zł otrzymał bułgarski film "Nina" reż. Hristo Simeonov.
W uzasadnieniu czytamy:
Całe Jury zakochało się w tym wspaniale zrealizowanym filmie. Młoda i obiecująca główna aktorka wykazała się, i kiedy następnym razem ktoś nas okradnie, to będziemy się czuć lepiej, myśląc, że może to ona.
I Nagrodę w konkursie międzynarodowym "Okno na wschód" otrzymał film ukraiński "Deep love/Kohannia", w reż. Mykyta Lyskov.
I Nagrodę w konkursie międzynarodowym "Cały ten świat" dostał film z Argentyny "No vacancy/No hay lugar", reż. Daniel Katz.
Film "Jestem tutaj/I'm here" w reż. Julia Orlik został nagrodzony I Nagrodą w konkursie polskim "Animacja.pl".
I Nagrodę w konkursie polskim "Fabuła.pl" otrzymał film "Dalej jest dzień/Beyond is the day", reż. Damian Kocur.
I Nagrodę w konkursie polskim "Dokument.pl" zdobył film "Trochę raju/A little bit of paradise", reż. Andrzej Cichocki.
Nagrodę za Najlepszy Dokument otrzymał niemiecki film "Just a guy", reż. Shoko Hara.
Najlepszą fabułą okazał się litewski film "Dummy/Atkurimas", reż. Laurynas Bareiša.
Nagrodę za Najlepszą Animację otrzymał film "To the dusty sea/A la mer poussiere", reż. Héloise Ferlay z Francji.
Jury konkursu "Na skraju" - eksperyment i wideoart w składzie: Olga Bobrowska, Piotr Mirski i Post Brothers przyznało następujące nagrody:
I Nagrodę zdobył film "Shivering wall" z Tajwanu, w reż. Tseng Yu Chin.
Nagrodę "Dzikiego Żubra", czyli nagrodę publiczności otrzymał polski film "Opowieść o dwóch siostrach" w reż. Jakuba Prysaka.
Nagroda "New Europe Talent Award" - czyli wyjazd na festiwal filmowy w Berlinale dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej ufundowany przez New Europe Film Sales otrzymała Terézia Halamová za film "Sing for us".
Filmy, które zaprezentowano podczas Festiwalu "Żubroffka" były przejmujące i dotykały ważnych, społecznych kwestii. Były to obrazy i zabawne i wzruszające. Trudno było pozostać wobec nich obojętnym.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl