Do Białegostoku przyjadą znani pisarze, m.in. Janusz Leon Wiśniewski, Jacek Dehnel czy Piotr Nesterowicz. Wszystkie festiwalowe wydarzenia, czyli spotkania autorskie, dyskusja i koncert, odbędą się w Zmianie Klimatu.
Na początek historia bieżeństwa
Festiwal rozpocznie spotkanie z Piotrem Ibrahimem Kalwasem, powieściopisarzem, polskim muzułmaninem. Zajmuje się on zwłaszcza Egiptem, mieszka w Aleksandrii.
Pierwszego dnia (5.10) imprezy będzie można posłuchać też rozmowy z Anetą Prymaką-Oniszk poświęconej reportażowi "Bieżeństwo 1915", wydanemu przez Czarne. Dziennikarka przypomina lato 1915 r., kiedy armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet 80% mieszkańców. Z terenu Polski wyjechać mogły ponad 2 mln osób, ale o bieżeństwie podręczniki milczą. Opowieść ocalają potomkowie bieżeńców.
Wieczorem akcent muzyczny. Na scenie Zmiany Klimatu wystąpi Mariusz Lubomski, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej.
Dehnel, Grzebałkowska i dyskusja
6 października do Białegostoku przyjedzie Dariusz Rosiak - dziennikarz radiowy i prasowy, nominowany do Nagrody Literackiej "Nike". Zaplanowano też dyskusję "Skąd się biorą... książki" z udziałem Jerzego Illga oraz Beaty Stasińskiej.
Z kolei 7 października gośćmi imprezy będą: Jacek Dehnel i Magdalena Grzebałkowska. Dehnel to prozaik, poeta i tłumacz. Zdobywca Paszportu "Polityki" i Nagrody Fundacji im. Kościelskich, wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Jego książki ukazały się w 13 krajach. W tym roku wydał zbiór wierszy "Seria w ciemność" (zainaugurował on kieszonkową serię Biura Literackiego), a także powieść "Krivoklat".
Natomiast Magdalena Grzebałkowska jest pisarką, reporterką "Gazety Wyborczej". Napisała m.in. książki "Beksińscy. Portret podwójny" oraz "1945. Wojna i pokój".
Na finał Wiśniewski, Nesterowicz i wielokulturowe Wilno
Ostatniego dnia (8.10) festiwalu zaplanowano spotkania autorskie z trzema autorami. Pierwszym jest Janusz Leon Wiśniewski, pisarz, który debiutował powieścią "S@motność w sieci". Jest on także autorem książek "Molekuły emocji", "Bikini", "Łóżko", "Na Fejsie z moim synem", "Miłość oraz inne dysonanse", "Grand" oraz "Kulminacje".
Kolejny pisarz, który przyjedzie na Zebrane, to Piotr Nesterowicz, znany w Białymstoku jako autor reportażu "Cudowna", za który otrzymał Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego. W tym roku wydał książkę "Każdy został człowiekiem". To zapis doświadczeń młodych ludzi urodzonych na wsi, których na początku lat 50. porwał urok nowej Polski.
Przyjedzie także Kristina Sabaliauskaite, autorka powieści "Silva rerum". To opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna.
Wstęp jest wolny
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów. Na wszystkie spotkania obowiązuje wstęp wolny. Bezpłatne zaproszenia na koncert Mariusza Lubomskiego można odebrać w klubie Zmiana Klimatu (od 20 września).
Program: 7. Festiwal Literacki Zebrane
anna.d@bialystokonline.pl