W ostatnich latach Polacy najczęściej do dekoracji wnętrz wybierali farby lub tapety. Osoby, które chciały się wyróżniać i mieć niebanalne wnętrze, miały nie lada problem. Dziś to się zmienia – mamy dostęp do wielu produktów i możemy stworzyć oryginalne, gustowne projekty.
"Przecierka"
- Pierwszym sposobem na stworzenie oryginalnej powierzchni jest tzw. "przecierka", czyli laserunek – naniesienie warstwy, najczęściej półprzezroczystej farby, zmieniającej barwę ściany, na którą jest nakładana - mówi Paweł Kwaśniewski z Galerii Wnętrz Iguane w Białymstoku.
Malowana powierzchnia może być jaśniejsza lub ciemniejsza - w zależności od tego, ile farby laserunkowej wykorzystamy. Używając np. gąbki, możemy wzbogacić efekt przenikania się kolorów - będą tworzyły się różnorodne, oryginalne wzory.
Innym pomysłem na ciekawe wnętrze są glinki weneckie (zawierają drobinki glinek lub płatków). Farby te rozprowadza się za pomocą szpachelki lub pędzla. Wzór, który powstanie, będzie delikatny, ale wyraźnie widoczny.
Kamień czy farba metaliczna?
Zwolennikom kamienia i marmuru spodobają się stiuki weneckie, które te tworzywa imitują.
- W tym przypadku tynk wapienny nakładamy na płasko, szpachlujemy do uzyskania całkowitej gładkości, a następnie, przy użyciu specjalnej packi, nabłyszczamy go w wysokiej temperaturze. Uzyskana w ten sposób powierzchnia tworzy wrażenie mieszania się odcieni barw, co może efektownie ozdobić naszą przestrzeń – dodaje Paweł Kwaśniewski.
Innym rozwiązaniem są farby metaliczne z dodatkiem piasku matowego, których walory podkreśla odbicie światła. Dzięki tym produktom wygląd ściany zmienia się w zależności od kąta, z jakiego na nią patrzymy.
Formy wypukłe i efekt betonu
Dostępny jest duży wybór mas wypukłych, m.in. trawertyn, produktów z kamieniem, tynków glinianych, tynków z celulozą. Ozdabiana powierzchnia może mieć grubość od 1 mm do 3 cm – w zależności od ilości materiału, który zużyjemy.
Od długiego czasu bardzo modny jest tzw. efekt betonu. Aby go osiągnąć, trzeba wybrać odpowiednią farbę – imitującą strukturę tego materiału. Dostępne są też tynki, które świetnie nadają się do tego typu rozwiązań.
Bliżej tradycji
Ciekawym rozwiązaniem są też gęste farby, nakładane przy pomocy pacy - tworzą one efekt zamszu. Farby te mogą bazować na kolorze srebrnym lub złotym – pod wpływem światła mienią się metalicznie lub lekko brązowo.
W przedpokojach największym powodzeniem cieszą się tynki mozaikowe – różnego rodzaju kamyczki zamieszczone w przezroczystej masie. Tak ozdobiona płaszczyzna jest bardzo trwała - cechuje się większą wytrzymałością niż pozostałe rozwiązania.
marta.a@bialystokonline.pl