Oszuści coraz sprytniejsi
- Metoda działania przestępców za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej. Jedną z najczęstszych metod oszustw jest nadal metoda "na wnuczka" - mówi kom. Paweł Zabrocki, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Oszuści, podając się za członka rodziny, dzwonią głównie do osób starszych (wybierają imiona popularne przed sześćdziesięcioma-siedemdziesęcioma laty) i proszą o pomoc finansową, bo znalazły się w trudnej sytuacji, np. ucierpiały w wypadku. Mówią, że po odbiór gotówki stawi się ich znajomy. Gdy ten zjawia się, ufna babcia lub dziadek powierzają mu nieraz oszczędności życia.
Z "wnuczkami" policja walczy co najmniej od kilku lat, zatrzymując w tym czasie wiele osób podejrzanych. Ostatnio oszuści zaczęli stosować też inne metody.
- W metodzie "na policjanta" osoby dzwoniące (oszuści) zdobywają zaufanie, podając się za policjanta CBŚ, który tropi oszusta wyłudzającego pieniądze. "Policjant" ten prosi o przesłanie pieniędzy, które miałyby pomóc w ustaleniu tożsamości oszusta - tłumaczy kom. Zabrocki.
Oszuści też nieraz rezygnują z kontaktu telefonicznego i pukają do mieszkań, podając się za mediatora, prokuratora prowadzącego śledztwo czy osobę z organizacji dobroczynnej. Wykorzystując nieuwagę gospodarza, kradną cenne przedmioty albo gotówkę.
Seniorzy coraz czujniejsi
- Liczba ofiar oszustw jest zdecydowanie mniejsza, gdyż zwiększa się świadomość seniorów w tym zakresie. Wcześniej na 10 oszustw 8 osób było ofiarami, obecnie na 10 osób to 8 zachowuje czujność - podkreśla naczelnik białostockiej prewencji.
Nie tylko osoby, które mogą paść ofiarą oszustów, są coraz uważniejsze, ale wyczuleni są też pracownicy instytucji przekazujących pieniądze: banków czy poczt. Np. w Michałowie kasjerka banku zorientowała się, że może chodzić o przelew dla "wnuczka" i wstrzymała go, a 82-latce poradziła udać się na policję.
Akademia Seniora
Akcje informacyjne czy doniesienia medialne wzmagają czujność, ale wciąż dochodzi do wyłudzania środków finansowych przez oszustów telefonicznych. Ich ofiarami są osoby starsze, zwykle samotne. Stąd pomysł Komendy Wojewódzkiej Policji Białymstoku, Narodowego Banku Polskiego oraz NSZZ Policjantów Zarządu Wojewódzkiego Województwa Podlaskiego na program "Akademia Seniora".
Jego celem jest przekazanie informacji o możliwych zagrożeniach finansowych, kreowanie postaw społecznych sprzyjających zapobieganiu oszustwom oraz zwiększenie dostępu do informacji o możliwościach uzyskania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych związanych z podjęciem decyzji finansowych.
"Akademia seniora" skierowana jest do osób w wieku 50+, a udział w niej jest całkowicie bezpłatny. W trakcie programu będą odbywały się spotkania edukacyjne oraz zostanie ogłoszony konkurs.
Aby wziąć udział w projekcie, należy przesłać uzupełniony formularz (do pobrania tutaj lub w biurze przepustek w siedzibie KWP w Białymstoku) na adres: Wydział Prewencji KWP w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 65, 15-003 Białystok z dopiskiem "Akademia Seniora". Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 kwietnia.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
ewelina.s@bialystokonline.pl