e-TOLL już działa. Na zmiany muszą przygotować się również kierowcy osobówek

2021.10.01 09:37
1 października system płatności za drogi viaTOLL został zastąpiony przez e-TOLL. Poprzednia metoda opłacania przejazdów opierała się na technologii radiowej, obecna wykorzystuje pozycjonowanie satelitarne.
e-TOLL już działa. Na zmiany muszą przygotować się również kierowcy osobówek
Fot: pixabay.com

viaTOLL to już przeszłość

System e-TOLL działa już od kilku miesięcy, ale dopiero od 1 października kierowcy pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz autobusów koniecznie muszą z niego korzystać, bo poprzedni - viaTOLL - został z użytku wycofany.

Czym dokładnie jest e-TOLL? To nowoczesne rozwiązanie zbudowane, wdrażane, utrzymywane i nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Służy do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Korzystanie z systemu jest dosyć proste, aczkolwiek, w pierwszych dniach - jak to bywa z różnego rodzaju nowościami - trzeba przygotować się na drobne problemy.

- Każdy użytkownik pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t może wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu: za pomocą darmowej aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym, lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU). Użytkownicy systemu mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji, która umożliwia wniesienie opłaty elektronicznej oraz realizację obowiązków przewoźników towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO - czytamy na rządowej stronie internetowej dotyczącej systemu e-TOLL.

Niebawem klasyczne bramki znikną

Warto dodać, że e-TOLL to temat, który dotyczy również kierowców osobówek. Aktualnie każdy "zwykły" użytkownik płatnych dróg również ma możliwość korzystania z nowego systemu, ale już po 30 listopada na odcinkach autostrad Konin - Stryków (A2) oraz Wrocław - Sośnica (A4), czyli tam, gdzie zarządza GDDKiA, mają zniknąć manualne bramki poboru opłat, a to oznacza, że kierowcy pojazdów lekkich (aut osobowych i motocykli) mają szansę posługiwać się manualnym sposobem płatności jeszcze tylko przez 2 miesiące. Po tej dacie wspomniany system zostanie wyłączony, a na państwowych autostradach przejazd będzie odbywał się w trybie "free flow", bez zatrzymywania się przed bramkami.

Kierowcy samochodów osobowych, którzy od 1 grudnia 2021 r. nie będą korzystać z aplikacji e-TOLL PL lub z urządzeń pokładowych do przekazywania danych geolokalizacyjnych, opłacą przejazd poprzez zakup biletu autostradowego (e-biletu).

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1642 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39