Dzięki nowym funkcjonalnościom, jakie daje cyfrowa służba zdrowia i e-dokumentacja medyczna, następuje lepsza komunikacja między lekarzem a pacjentem. Lekarze kilku specjalizacji, którzy leczą tego samego pacjenta, mając wgląd do przyjmowanych przez niego leków, mogą zminimalizować ryzyko niedopasowania medykamentów. Jeśli potrzebujesz odnowienia recepty na leki stałe, nie musisz zjawiać się w zatłoczonej przychodni — lekarz wypisze w systemie kod recepty online, który dostaniesz SMS-em. To jednak nie wszystko. Jeśli nie udało Ci się dostać do swojego lekarza, a czas nagli (np. zapomniałeś o odnowieniu recepty, potrzebujesz recepty na tabletkę dzień po, jesteś na urlopie daleko od miejsca zamieszkania itd.) - zamów receptę online. Możesz to zrobić na jednym z portali do wystawiania e-recept, np. Nasza Recepta: naszarecepta.pl. Dzięki temu w zaledwie kilka minut, całodobowo, otrzymasz kod od e-lekarza online, który upoważni Cię do zakupu leku w aptece. Co ważne, dzięki możliwościom nowych e-recept, to Ty decydujesz, kiedy i gdzie wykupić lek.
1 recepta = 1 lek
E-recepta stwarza możliwość przepisywania kuracji na dłuższy czas i opcję jej realizacji „na raty”. W górnej części dokumentu cyfrowego (który można podejrzeć na IKP, w aplikacji mojeIKP lub w e-mailu - o ile zaznaczono taką opcję), znajduje się czterocyfrowy kod dostępu. To, co odróżnia nową e-receptę od pierwotnej, papierowej wersji to fakt, że każdy lek jest osobną receptą i posiada swój własny kod. Jeśli zatem chcesz wykupić w aptece tylko jeden z przepisanych leków (nie potrzebujesz wszystkich, nie masz aktualnie funduszów lub apteka ma braki w asortymencie), z łatwością resztę zrealizujesz w innej aptece i w innym terminie.
Jeśli zaś chcesz wykupić całość e-recepty, na której znajduje się kilka leków, farmaceuta zeskanuje kod zbiorczy recepty (na samej górze dokumentu) i tym samym zaczyta cały pakiet. To znaczne ułatwienie także dla farmaceutów (którzy notabene nie muszą już odczytywać zawiłego pisma lekarskiego).
Ile ważna jest e-recepta?
Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia. Ta reguła dotyczy większości leków, także recepty online na tabletki antykoncepcyjne, narkotyczne i psychotropowe). Lekarz może wystawić dokument z „datą realizacji od dnia” - wówczas 30 dni liczymy od tej daty. Inne zasady obowiązują następujące grupy medykamentów:
- antybiotyki – recepta jest ważna 7 dni;
- produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz produkty immunologiczne – recepta jest ważna 120 dni;
- leki na choroby przewlekłe — recepta jest ważna 365 dni. Uwaga: pierwsze opakowanie należy wykupić w przeciągu 30 dni od daty wystawienia. Kolejne opakowania możesz wykupić w dowolnym terminie, nie ryzykując utraty kuracji.
Możliwa jest także realizacja e-recept online poprzez aptekę internetową. Inaczej jednak niż w przypadku leków OTC, preparatów na receptę nie otrzymasz np. kurierem na adres domowy, a będziesz musiał odebrać je w wybranej przez siebie aptece. System e-recept to wiele korzyści dla pacjenta. Prócz wcześniej wymienionych, system dba również o to, byś dostał dokładnie tyle opakowań leków, ile potrzebujesz. Często bywało tak, że pacjenci wykupywali leki, których nie wykorzystywali, a te następnie musiały być utylizowane. To znaczna oszczędność państwowych (naszych) pieniędzy.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]