E-recepta - czym jest i jak działa?

2022.07.25 18:07
Niezależnie od tego, czy wymagamy przewlekłej terapii, stosujemy antykoncepcję hormonalną, czy jednorazowo potrzebujemy mocniejszego lub szczególnego leku, praktycznie każdy z nas musiał korzystać ze środków przepisywanych na receptę. Aby było wygodniej zarówno nam, jak i lekarzowi, obecnie coraz powszechniej stosuje się wersję elektroniczną recept. Jak one działają i co na nich zyskujemy?
E-recepta - czym jest i jak działa?

1. Czym jest e recepta?
2. Recepta online - na co można ją wypisać?
3. Internetowe Konto Pacjenta a elektroniczna recepta - co zyskuje pacjent?
4. Czy e-recepta ma taką samą ważność jak w przypadku recept papierowych?


Czym jest e recepta?

Wystawienie recepty papierowej wymaga naszej wizyty w gabinecie lub wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania na taki dokument. Musimy przy tym pamiętać, aby jej nie zgubić oraz aby zabrać ją ze sobą do apteki - w innym wypadku nie będziemy mogli kupić przepisanych nam leków. Elektroniczna wersja recepty jest dużo wygodniejsza zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Nie trzeba wypisywać papierowego druku, a jedyne, co musimy zabrać ze sobą na zakupy to kod, który podajemy farmaceucie. Elektroniczne recepty są obecnie powszechne zarówno w publicznej, jak i prywatnej ochronie zdrowia, w związku z czym prędzej czy później sami również się z nimi zetkniemy.


Recepta online - na co można ją wypisać?

E recepty nie mają żadnych restrykcji w kontekście tego, co może się na nich znaleźć. Funkcjonują pod tym względem w dokładnie taki sam sposób, jak ich papierowy odpowiednik. To lekarz, na podstawie badań i wyników decyduje, jakie leki powinien nam przepisać. Receptę online możemy uzyskać podczas konsultacji osobistej, przez telefon oraz w przypadku, gdy zgłosimy do naszej przychodni konieczność jej otrzymania - ta ostatnia opcja zwykle dotyczy terapii przewlekłych, które nie wymagają dodatkowych badań w trakcie. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: e recepta online.


Internetowe Konto Pacjenta a elektroniczna recepta - co zyskuje pacjent?

Jeżeli często korzystamy z recepty elektronicznej, IKP również jest opcją wartą uwagi. Nie tylko znajdziemy tam wszystkie swoje dotychczasowe recepty, ale również będziemy mogli sprawdzić dawkowanie leków, znaleźć instrukcje ich użytkowania oraz odebrać kolejne e recepty w przyszłości. Jest to bardzo duże ułatwienie, szczególnie dla osób regularnie korzystających z konkretnych środków na choroby przewlekłe oraz dla rodziców, którzy przez portal są w stanie sprawdzić również recepty dla swoich dzieci.


Czy e-recepta ma taką samą ważność jak w przypadku recept papierowych?

E recepty nie różnią się niczym pod względem ważności. Tak samo, jak w przypadku druku w postaci papierowej, przeciętnie recepty online są ważne 30 dni. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki mogą mieć krótszy lub dłuższy czas, w którym będziemy w stanie je wykupić. Przykładowo w przypadku tabletek antykoncepcyjnych lekarz może wystawić e receptę, którą możemy zrealizować nawet w ciągu 120 dni. Jeżeli przyjmujemy leki z terminem wykupu innym, niż 30 dni, nasz lekarz powinien nam o tym powiedzieć w momencie wypisywania recepty.
 
Elektroniczna recepta to wygodniejszy i szybszy sposób, w jaki możemy wykupić potrzebne leki w aptece. Nie musimy już nosić ze sobą papierowej kopii - wystarczy, że podamy farmaceucie unikalny kod. Przy realizacji e recepty zostaniemy także poproszeni o nasz numer PESEL, co jest niezbędne do weryfikacji naszych danych i pozwala personelowi apteki upewnić się, że leki zostają wydane właściwej osobie.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1935 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39