Dziewczynka z konewką ocalona. Minister chce chronić mural

2016.04.13 16:42
"Dziewczynka z konewką" ocalona - to już pewne. Minister kultury i dziedzictwa narodowego uznał, że malowidło należy chronić. To właśnie do resortu próbował w tej sprawie odwoływać się Uniwersytet w Białymstoku.
Dziewczynka z konewką ocalona. Minister chce chronić mural
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Apele władz miasta, protesty społeczników i ludzi świata kultury, a także miłość mieszkańców do muralu, który już na dobre wpisał się w przestrzeń Białegostoku, ocaliła go. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał już opinię w tej sprawie.

Podziela on stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków. W piśmie przesłanym do białostockiego magistratu zaznaczył, że ochrona prawna budynku przy al. Piłsudskiego 11/4, na którym znajduje się mural, leży w interesie społecznym "ze względu na zachowane wartości artystyczne tego budynku". Obiekt posiada wartości zabytkowe, a ich utrzymanie jest konieczne celem zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego Białegostoku dla przyszłych pokoleń. Wydana decyzja jest ostateczna.

– Bardzo zależy nam na tym, by mural, który jest rozpoznawalny już nie tylko w Polsce, ale i za granicą, dalej pozostał w przestrzeni publicznej – komentuje zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Rudnicki w lutym zwrócił się do ministra Piotra Glińskiego z apelem w obronie muralu. Stało się to po tym, gdy okazało się, że firma zainteresowana kupnem budynku po dawnym wydziale chemii (przed wojną mieściło się tam gimnazjum Druskina) od Uniwersytetu w Białymstoku planuje remont, a w jego ramach doklejenie gzymsów i wykucie w elewacji od strony alei nowych otworów okiennych. To oznaczałoby zniszczenie "Dziewczynki z konewką".

Zapobiec temu miał wpis budynku do rejestru zabytków (budynek był tylko w ewidencji). Chciał to zrobić wojewódzki konserwator zabytków, ale właśnie od decyzji konserwatora Uniwersytet odwołał się. Do resortu apelowali, oprócz Rafała Rudnickiego, także białostoccy radni. Oni zadecydowali też, by w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pojawił się zapis chroniący mural jako dobro kultury współczesnej.

Dziewczynkę z konewką w 2013 r. namalowała Natalia Rak w ramach akcji "Folk on the street". Białostockim muralem zachwycono się m.in. w Chinach i Chorwacji, gdzie powstały podobne.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1759 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39