Dzierżawa zamiast własności? Obrót ziemią rolną na nowych zasadach

2016.02.24 16:34
Wzmocnienie ochrony ziemi rolniczej przed spekulacyjnym wykupem, zatrzymanie niekorzystnego trendu w strukturze agrarnej, a także poprawa sytuacji rolników – tak rząd PiS tłumaczy potrzebę zmian w zasadach obrotu ziemią. Przygotował już ustawę.
Dzierżawa zamiast własności? Obrót ziemią rolną na nowych zasadach
Fot: pixabay.com

Niewystarczająca ochrona

Według zaproponowanego projektu, państwową ziemią rolną będzie dysponowała odtąd Agencja Nieruchomości Rolnych, a jako sposób zagospodarowania tych obszarów przewidziano dzierżawę. Rząd tłumaczy, że jednym z powodów wprowadzenia nowych regulacji jest fakt, że 1 maja 2016 r. przestaje obowiązywać 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców i istnieje prawdopodobieństwo, że zainteresowanie jej nabyciem przez osoby z krajów Unii Europejskiej znacząco wzrośnie. Jednocześnie obowiązujące przepisy, według pomysłodawców ustawy, nie chronią jej wystarczająco przed spekulacyjnym wykupem.

Wstrzymanie sprzedaży

5 lat – to czas, kiedy możliwość sprzedaży nieruchomości będzie wstrzymana. Przepisy dotyczące tej regulacji zaczną obowiązywać wraz z dniem wejścia ustawy w życie. Przewidziano jednak wyjątki od tego zapisu – zakaz nie obejmie m.in. nieruchomości przeznaczonych na cele inne niż rolne (w tym: parków technologicznych i przemysłowych, centrów biznesowo-logistycznych, inwestycji transportowych itp.), uwzględnionych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy też nieruchomości leżących w granicach specjalnych stref ekonomicznych. Domy, lokale mieszkalne, budynki gospodarcze oraz nieruchomości rolne o powierzchni poniżej 1 ha również stanowią wyjątek od tej regulacji.

Ziemia tylko dla rolników?

Nieruchomości rolne będą nabywane tylko przez rolników indywidualnych. Gdyby jednak ziemia miała przypaść osobom bliskim sprzedającemu, jednostkom samorządu terytorialnego lub Skarbowi Państwa, sytuacja będzie traktowana jako wyjątek od tej zasady. W przypadku innych podmiotów, sprzedaż ziemi będzie wymagała potwierdzenia ze strony Agencji Nieruchomości Rolnych. Rządzący zapowiadają również, że przyjęte w projekcie nowe standardy związane z obrotem ziemią rolną nie będą odnosiły się do nabywania ziemi w wyniku dziedziczenia, orzeczenia sądu lub organu egzekucyjnego.

Należy również zaznaczyć, że według projektu ustawy nabywanie nieruchomości będzie trwale połączone z wymogiem osobistego prowadzenia gospodarstwa oraz zakazem zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat. Od tej zasady wyjątek stanowić mógłby jedynie przypadek losowy. Zgoda na sprzedaż przed upływem wskazanego terminu leżałaby w rękach sądu i wydawanego przezeń orzeczenia w tej sprawie.

Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl

1815 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39