Polscy oficerowie trafili do sowieckiej niewoli po 17 września 1939 r. Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 r. Zbrodni dokonano w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły. Corocznie 13 kwietnia, w rocznicę ujawnienia przez hitlerowców odkrycia masowych grobów w Katyniu (co miało miejsce w 1943 r.), obchodzony jest ustanowiony decyzją Sejmu RP Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W Białymstoku we wtorek (13.04) odbędą się spotkania upamiętniające te wydarzenia. Marszałek Artur Kosicki oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski złożą kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Parku Konstytucji 3 Maja o godz. 9.00. Natomiast o godz. 12.00 kwiaty złoży prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
Tego dnia Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza na spotkanie online, o godz. 18.00 z udziałem Agnieszki Markiewicz Cybulskiej prezesem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku, dr Ewy Kowalskiej z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz Tomasza Danilewskiego z Muzeum Pamięci Sybiru. Link do spotkania będzie zamieszczony na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.
24@bialystokonline.pl