Defibrylatory to urządzenia, których działanie polega na tym, że po przyłożeniu specjalnych elektrod do klatki pacjenta oddziałuje ono na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii, co ma unormować jego pracę.
Automatyczne zewnętrzne defibrylatory, czyli AED, są zbudowane z myślą o osobach z minimalnym przeszkoleniem. Same analizują EKG poszkodowanego i wykrywają, kiedy defibrylacja jest wskazana. Powieszenie w przestrzeni miasta 14 takich urządzeń, to jedna z inicjatyw mieszkańców, która zyskała poparcie w budżecie obywatelskim.
Dzięki defibrylatorom, które ułatwiają i przyspieszają udzielanie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, białostoczanie mają zyskać większe poczucie bezpieczeństwa. Mając do dyspozycji urządzenia ulokowane w miejscach dużych skupisk ludzkich, wyposażone w wizualne i dźwiękowe informacje dotyczące stanu urządzeń i sposobu ich właściwego zastosowania, będą mogli szybko i skutecznie uzyskać pomoc m.in. w przypadku nagłego zatrzymania układu krążenia.
Sprzęt będzie dostępny w punktach takich jak Straż Miejska przy ul. Suraskiej, baseny przy ul. Włókienniczej i Stromej, białostockie ZOO, Urząd Stanu Cywilnego, miejskie lodowisko i centrum przesiadkowe przy skrzyżowaniu Al. J. Piłsudskiego i ul. H. Sienkiewicza.
Za realizację tej inwestycji będzie odpowiedzialna firma Rinar ze Świdnicy, która zapewni gwarancję i bezpłatny serwis urządzeń na 120 miesięcy. Wykonawca zajmie się montażem defibrylatorów, sprawdzeniem działania i przeszkoleniem wskazanych osób w zakresie stosowania. Na realizację umowy firma będzie miała dwa miesiące od dnia jej podpisania. Wykonawcę udało się wyłonić dopiero w drugim zorganizowanym konkursie.
– Wzorem innych miast również Białystok będzie wyposażony w defibrylatory, potrzebne przy udzielaniu pomocy przedmedycznej. Już za dwa miesiące pomysł mieszkańców ujęty w Budżecie Obywatelskim 2017 zostanie zrealizowany – mówi zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.
Montaż defibrylatorów w przestrzeni miejskiej odbędzie się w nawiązaniu do Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji. Program podkreśla znaczenie dostępności tych urządzeń, których zastosowanie przyspiesza czas i poprawia skuteczność pierwszej pomocy. Defibrylatory najczęściej są udostępniane w ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, szkołach, lotniskach, dworcach, hotelach, domach pomocy społecznej, centrach handlowych i pływalniach.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl